جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

500 بیمار مبتلا به ایدز در استان بوشهر شناسایی شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

500 بیمار مبتلا به ایدز در استان بوشهر شناسایی شدند

متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: 500 بیمار مبتلا به ایدز در این استان شناسایی شده و زیر نظر مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری قرار دارند.

500 بیمار مبتلا به ایدز در استان بوشهر شناسایی شدند

 

دکتر کتایون وحدت در نخستین سمینار علمی - آموزشی ایدز در استان بوشهر با اشاره به اینکه قدمت مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در استان به 11 سال می ‌رسد افزود: از این تعداد بیمار اچ آی وی مثبت بیش از 100 نفر در حال دریافت خدمات درمانی رایگان هستند.
رئیس مرکز تحقیقات طب عفونی و گرمسیری خلیج فارس اظهارکرد: ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی از طریق ویروس اچ آی وی ایجاد می ‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: عوامل زیادی در ابتلا به بیماری ایدز شناخته شده است اما تماس جنسی پرخطر شایع‌ترین راه انتقال ویروس اچ آی وی در جهان است.
وحدت بیان کرد: استفاده ازسوزن و سرسرنگ مشترک و یا تجهیزات مورد استفاده برای تزریق، متولد شدن از مادر مبتلا به ایدز، دریافت خون و فرآورده‌های خونی، پیوند اعضا از فرد مبتلا به ویروس، تزریق غیربهداشتی و شیوه‌های دندان‌ پزشکی از جمله راههای انتقال این ویروس هستند.
وی با اشاره به اینکه روبان قرمز به عنوان نماد بین‌المللی ضرورت آگاهی و همبستگی در برابر ایدز تعیین شده است افزود: گازگرفتن توسط فرد مبتلا که باعث زخمی شدن و تخریب بافت و خون آمدن شود، تماس با پوست زخمی، جراحت و یا خلط بیمار مبتلا به ایدز و خالکوبی با وسایل غیراستریل از دیگر راه‌های ابتلا به بیماری ایدز است.
رئیس مرکز تحقیقات طب عفونی و گرمسیری خلیج فارس افزود: این بیماری از طریق آب وهوا، گزش حشرات ازقبیل پشه، بزاق، اشک و یا عرق بدن، دست دادن با بیمار و یا استفاده مشترک از ظرف غذا انتقال پیدا نمی ‌کند.
وحدت اظهار کرد: انجام کارهایی مانند دست دادن، بغل کردن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و بازی کردن با نوزاد یا کودک مبتلا، در کنار یکدیگر نشستن، زندگی کردن یا خوابیدن در اتاق شخص مبتلا، همکار بودن و اشتغال در محل کار نیز باعث انتقال این بیماری نمی‌ شود.
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر بیش از 30 هزار مورد یعنی تنها 30درصد از کل مبتلایان به ایدز در کشور از سال 93 تا ابتدای دی ماه 94 شناسایی شده‌اند و 70 درصد بقیه افراد از بیماری خود بی ‌خبر هستند.
وحدت افزود: در مقایسه با سال 93، میزان ابتلای زنان 41 درصد افزایش یافته و در زمان حاضر در گروه‌ بندی سنی از میان 30 درصد مبتلایان شناسایی شده 4درصد زیر 15سال، 2 درصد 15 تا 19 سال و 55 درصد سنین 21 تا 35 سال تشکیل می دهند.
رئیس مرکز تحقیقات طب عفونی و گرمسیری خلیج فارس اضافه کرد: بیشترین موارد مبتلا به ایدز در ایران در استانهای مازندران، کرمانشاه، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی، اصفهان و تهران سکونت دارند.
وی اظهار کرد: برای بیماری ایدز تاکنون هیچ‌ گونه درمان قطعی و واکسن شناخته شده‌ای کشف نشده و تنها روش مداخله‌ای موثر و راه حل مشکل ایدز، پیشگیری از ابتلا به این بیماری و آموزش آحاد جامعه است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: خانم‌هایی که قصد بارداری داشته و اچ آی وی مثبت هستند، می‌توانند تحت درمان قرار گرفته و پس از 3 ماه اول بارداری دارو درمانی برای آنان آغاز و تا شش هفته پس از زایمان تحت درمان قرار می‌گیرند که به طور 100 درصد کودکانی سالم را به دنیا می آورند.
وحدت ادامه داد: به هنگام مصرف دارو تعداد ویروس‌های موجود در بدن فرد بیمار به صفر می‌رسد اما به محض قطع کردن آن، شمار ویروس‌ها در خون زیاد شده از این رو بیمار باید درمان دارویی را زیر نظر پزشک متخصص و به صورت دائم ادامه دهد.
رئیس مرکز تحقیقات طب عفونی و گرمسیری خلیج فارس گفت: به همت وزرات بهداشت و به کمک معاونت‌های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور، در هر استان مراکزی با عنوان مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری راه‌اندازی شده که قابلیت آموزش، مشاوره و پیشگیری دارد و همه خدمات به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد.
این سمینار به مناسبت هفته جهانی ایدز توسط انجمن علمی - دانشجویی 'طلوع سلامت' دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با حضور مهندس سید ابراهیم هاشم ‌ورزی معاون اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت برگزار شد