جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

18هزار نیرو درسه سال آینده درمراکز فنی وحرفه ای بوشهر آموزش می بینند - نمایش محتوای خبر

 

 

18هزار نیرو درسه سال آینده درمراکز فنی وحرفه ای بوشهر آموزش می بینند

مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان گفت: در قالب تفاهم نامه با نیروگاه اتمی بوشهر و سازمان منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی در سه سال آینده 18 هزار نفر از جوانان این استان مهارت های فنی وحرفه ای لازم را برای کار در این مراکز فرا می گیرند.

18هزار نیرو درسه سال آینده درمراکز فنی وحرفه ای بوشهر آموزش می بینند

 

 عبدالرسول کازرونی افزود: هم اکنون 15 مرکز آموزش فنی و حرفه ای در استان بوشهر فعال است که نیروهای جویای کار و جوان استان بوشهر دوره های آموزشی لازم برای تامین نیروی کار در مجموعه های صنعتی استان از جمله منطقه پارس جنوبی و نیروگاه اتمی بوشهر و بازار کار خصوصی را در آنها اموزش می بینند.
وی اضافه کرد: در تدوین استانداردهای آموزشی علاوه بر حفظ و احیای ویژگی های بومی و منطقه ای، مشاغل نوین نیز دراستان به عنوان قطب فناوری های نوین در زمینه آموزش صنایع نفت و گاز و فناوری نوین توسعه یابد.
کازرونی اضافه کرد: نیروگاه اتمی بوشهر در یک افق سه تا چهار ساله زمینه آموزش هشت هزار نفر را در استان فراهم می کند که تامین مواد مصرفی، ابزارآلات و تجهیزات مورد نیاز از جمله وظایف نیروگاه اتمی بوشهر در آموزش این تعداد نیروی انسانی است.
وی تاکید کرد: نظارت بر برگزاری دوره ها و برگزاری آزمون تعیین سطح و صدور گواهی مشترک بر عهده نیروگاه اتمی و مرکز فنی وحرفه ای استان بوشهر است که در پایان این دوره ها به کارآموزان ارائه می شود.
کازرونی گفت: سهم شهرستان دشتی در سال اول 75 نفر نیرو برای کسب مهارت های لازم برای جذب در نیروگاه های اتمی استان بوشهر است.
وی ادامه داد: در قالب تفاهم نامه دیگر با سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی بیش از 10 هزار نفر از جوانان استان بوشهر در یک افق سه ساله برای اشتغال در پارس جنوبی و صنایع نفت و گاز استان بوشهر آموزش می بینند که سهم شهرستان دشتی درسال اول 750 نفر نیروی جوان جویای کار این شهرستان برای آموزش و کسب مهارت های لازم است.
کازرونی اضافه کرد: با این وجود سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تعهدی در استخدام این نیروها ندارد اما اعلام شده که اولویت اول در بکار گیری آنهاست.
کازرونی به مهمترین برنامه این اداره کل برای رصد کردن فارغ التحصیلان مراکز فنی و حرفه ای استان برای اشتغال در صنایع نفت و گاز و نیروگاه اتمی و بازار کار خصوصی اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین برنامه راه اندازی سامانه جامع است تا چگونگی جذب نیروهای آموزش دیده برای اشتغال به صورت مستمر رصد کنیم.
وی به برنامه توانمند سازی روستائیان برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در استان اشاره کرد و افزود: امسال بیش از چهار هزار نفر از روستائیان استان بوشهر آموزش مهارتی می بینند که با همکاری دهیاریها، شوراهای اسلامی روستاها، بخشداری ها و کمیته امداد نیازمندی های آموزشی روستائیان استان احصاء شده و این برنامه آموزش اجرایی خواهد شد.
کازرونی اضافه کرد: در این برنامه اموزشی به روستائیان آموزشهای لازم برای ایجاد مشاغل کوچک و خرد و درآمد زا برای جذب در بازار کار ارائه شود.
وی به مهمترین ظرفیت شهرستان دشتی در زمینه ایجاد مشاغل مربوط به حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: این شهرستان دارای ظرفیت بسیارخوبی در زمینه توسعه گردشگری طبیعی و ساحلی است که با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تربیت نیروی انسانی لازم برای این حوزه ها انجام خواهد شد.
کازرونی به راه اندازی سامانه آزمون کتبی الکترونیکی شهرستان دشتی اشاره کرد و گفت: یکی از نیازمندیهای مرکز آموزش فنی و حرفه ای این شهرستان راه اندازی سامانه الکترونیکی است که امیدوار هستیم با همکاری فرمانداری و تامین اعتبار لازم این سامانه هرچه زودتر راه اندازی شود.
وی گفت: سرعت بخشی به برگزاری آزمون، امنیت و تصریع در صدور گواهی مهارت از نتایج اجرای راه اندازی این سامانه در شهرستان دشتی است.