جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

125میلیون هکتار اراضی زیرپوشش طرح کاداستر قرار گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

125میلیون هکتار اراضی زیرپوشش طرح کاداستر قرار گرفت

معاون وزیرجهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت:125 میلیون هکتار از زمین های ملی و کشاورزی زیرپوشش طرح کاداستر (حدنگاری) قرار گرفته است که تاکنون درسطح 24میلیون هکتاراجرا شده است.

125میلیون هکتار اراضی زیرپوشش طرح کاداستر قرار گرفت

 

خداکرم جلالی در حاشیه بازدید از چند طرح آبخیزداری در استان بوشهر درجمع خبرنگاران افزود: با انجام طرح کاداستر(حد نگاری) زمین های کشاورزی و حدود آنها مشخص می شود و با این برنامه مشکلات و اختلافهای مربوط به مردم و منابع طبیعی به کمترین حد ممکن می رسد.
وی یادآورشد:رسیدگی به اختلاف حقوقی مردم و منابع طبیعی از طریق کمسیون ماده واحده و از شعبه هایی که به صورت ویژه در کشور وجود دارد به این اختلافها رسیدگی می شود.
رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: در قانون رفع موانع تولید (موضوع ماده 54 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور) اجازه ویژه ای برای رفع تداخلها داده شده است.
جلالی افزود: در سالجاری تاکنون در پلاکهایی که به منظور رفع تداخل بررسی شده اند، 170هزار هکتار بعنوان مثتثنیات و نسق زراعی و 550هزار هکتار نیز بعنوان منابع ملی تثبیت شده اند.
وی یادآورشد: در زمان حاضر حدود60 هزار پرونده مربوط به کمیسیون ماده واحده در کشور وجود دارد که با اولویت در قانون موضوع ماده 54باید مورد رسیدگی قرار گیرند.
جلالی با بیان اینکه منابع طبیعی به همه اعتراض ها براساس اسناد و مدارک پاسخ می دهد و اجازه ضایع شدن هیچ حقی را نمی دهد گفت: تلاش می شود در برنامه ششم توسعه رسیدگی به این اختلافها به پایان برسد و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت:براساس برنامه ششم توسعه حداقل سالانه باید 10 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: براین اساس سالی دو میلیون هکتار عملیات آبخیزداری و یک میلیون و 200 هزار هکتار بیابانزدایی باید انجام شود.
وی یادآورشد: براساس این برنامه ریزی تقریبا بیش از سه برابر برنامه پنجم توسعه باید در برنامه ششم عملیات آبخیزداری درعرصه های منابع طبیعی و سرزمینی کشور انجام شود.
جلالی تصریح کرد: در همین راستا تحول مثبتی درعرصه های منابع طبیعی و سرزمینی و اصلاح وضعیت آبخوانهای کشور انجام می شود.
وی در خصوص وضعیت اجرای طرحهای آبخیزداری استان بوشهر نیز گفت: به تناسب اعتباراتی که این استان در این بخش داشته اقدام های خوبی انجام شده ولی این اعتباربه تناسب نیاز استان، کم و نارسا است.
جلالی افزود:باتوجه به اینکه مساله آب و محیط زیست از اولویت های برنامه ششم توسعه است باید توجه بیشتری به بخش آبخیزداری انجام شود.
جلالی اظهار کرد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری با توجه به خشکسالی حاکم بر کشور از موضوع های مهم درعرصه ملی است و تحقق این مهم در تعادل بخشی سفره‌های زیر زمینی آب موثر است.
وی بیان کرد: به دلیل اینکه در سالهای گذشته بیش از حد توان اکولوژیک آب از سفره های زیرزمینی برداشت شده است برخی از آبخوانها تخریب شده اند.
جلالی با بیان اینکه اجرای طرحهای آبخیزداری در رفع مشکلات آبخوانها موثرند گفت: در اجرای این طرح مشارکت و همکاری کشاورزان و روستائیان بسیار مهم و حائز اهمیت است که در قالب‌های مختلف این مهم طراحی و اجرایی شده است.