سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

10 اثر ناملموس استان بوشهر به ثبت ملی رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

10 اثر ناملموس استان بوشهر به ثبت ملی رسید

10 اثر ناملموس استان بوشهر به ثبت ملی رسید

10 اثر ناملموس استان بوشهر به ثبت ملی رسید

ناصر امیرزاده روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگاران افزود: این آثار شامل شبیه گردانی عاشورا در بندر ریگ (شهرستان گناوه)، تعزیه قانیان در بندر ریگ (شهرستان گناوه)، استاد نجف دریا بندری گنجینه زنده بشری در میراث ناملموس، گَرده بخشو(شیوه یا سبک خواندن جهانبخش کردی زاده از بزرگان آوازهای آئینی بوشهر)، چاووشی خوانی بوشهر که در بیشتر مناطق استان در مراسم مذهبی خوانده می شود از جمله این آثار است.
وی اضافه کرد: بیت خوانی یا سرور که در مراسم شادی و غم اجرا می شود، آواز مقامی بیدگونی که در مناطق شبانکاره، سعدآباد و بخش هایی از شهرستان های گناوه و دیلم به شیوه های مختلف در مراسم های آیینی مورد استفاده قرار می گیرد از جمله دیگر آثارناملموس ثبت شده استان بوشهر در فهرست آثار ملی کشور است.
امیرزاده افزود: همچنین افزون براین سه بازی بومی محلی استان بوشهر نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: این نخستین بار است که در استان بوشهر 10 اثر ناملموس در یک نشست شورای ثبت ملی به ثبت می رسد.
امیرزاده افزود: تاکنون در استان بوشهر 43 اثر ناملموس شامل بازیهای بومی محلی، صنایع دستی، غذاهای بومی محلی، مراسم آیینی، موسیقی، ابزارآلات موسیقی و 300 اثر ملموس شامل بناها، محوطه ها و آثارتاریخی به ثبت رسیده است.
وی یادآور شد: همچنین 2میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی با همکاری فرماندارکنگان برای ثبت جهانی سیراف مصوب شده است که در نخستین فرصت، فرایند ثبت جهانی آن آغاز می شود.