جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

۹ میلیون تن از گمرکات استان بوشهر صادر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۹ میلیون تن از گمرکات استان بوشهر صادر شد

مدیرکل گمرکات استان بوشهر از صادرات ۹ میلیون و ۳۲۸ هزار تن کالا بدون احتساب میعانات گازی به ارزش بالغ بر ۳ میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر در ۵ماهه امسال خبر داد.

۹ میلیون تن از گمرکات استان بوشهر صادر شد

 

 بهنام نوروزی با اشاره به افزایش صادرات از گمرکات استان بوشهر اظهار داشت: 9 میلیون تن از گمرکات استان بوشهر صادر شد که این میزان کالای صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 28 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی به صادرات گمرکات استان بوشهر با احتساب میعانات گازی اشاره کرد و گفت: در این مدت افزون بر 17 میلیون و 169 هزار تن کالا به ارزش افزون  بر 6 میلیارد و 625 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر با اشاره به اینکه صادرات کالا از استان بوشهر نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 50 درصد و از نظر ارزش 10 درصد افزایش دارد افزود: عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، کودهای معدنی، گوگرد، سیمان و کلینکر، پایه سکو، سنگ خرد شده، انواع ماهی، سنگ گچ و سنگ آهک بوده است.
نوروزی افزود: مقصد کالاهای صادراتی استان بوشهر کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، ژاپن، اندونزی، ترکیه، پاکستان، تیمور و ایتالیا  بوده است.
وی با بیان اینکه بیشترین صادرات گمرکات استان مربوط به گمرک منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی است گفت: کالای صادراتی از نظر وزنی 84 و از نظر ارزشی 93 درصد از حجم صادرات با احتساب میعانات گازی را به خود اختصاص داده است.
مدیر کل گمرک بوشهر با بیان که هم اکنون سامانه جامع امور گمرکی در پنج گمرک استان بوشهر راه اندازی شده است، گفت: این سامانه در گمرکات منطقه ویژه اقتصادی یک و دو بوشهر، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، گناوه و دیلم راه‌اندازی شده است .
نوروزی به گوشه‌ای از مزایای این سامانه اشاره کرد و افزود:  با راه‌اندازی این سامانه علاوه بر جلوگیری از قاچاق کالا زمینه مبارزه با جعل اسناد گمرکی نیز فراهم شده است. با راه‌اندازی سامانه تمامی اطلاعات و فرآیندهای گمرکی از حالت دستی و سنتی خود خارج و الکترونیکی شده ‌و الکترونیکی‌شدن فعالیت‌ها علاوه بر شفاف‌سازی این فرآینده‌های زمینه افزایش سرعت ترخیص کالا نیز فراهم کرده است.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر خبر واردات برنج از گمرکات استان را پس از ممنوعیت زمان اعلام شده را کذب دانست و گفت: پس از تاریخ ممنوعیت واردات برنج تا پایان روز 31 تیرماه امسال هیچ برنجی از گمرکات استان ترخیص و وارد کشور نشده است.