جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

۹۱ میلیون بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی صادر شد - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

۹۱ میلیون بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی صادر شد

۹۱ میلیون بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی صادر شد


۹۱ میلیون بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی صادر شد

۹۱ میلیون بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی صادر شد

 مسعود حسنی بعدازظهردیروز در جمع خبرنگاران در عسلویه با اشاره به اینکه تولید گاز در مجتمع گاز پارس جنوبی افزایش یافته است اظهار داشت: بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه‌های مهمی در این مجتمع با توانمندی متخصصان طراحی و اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 65 درصد گاز مصرفی کشور از مجتمع گاز پارس جنوبی تولید و منتقل می‌شود تصریح کرد: برداشت گاز از میدان گاز پارس جنوبی افزایش یافته که در این راستا با افزایش برداشت گاز ، فرآوری و شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه‌های مجتمع گازی پارس جنوبی ارتقاء یافت و اکنون بیش از 65 درصد گاز مصرفی کشور در این منطقه صنعتی و تولیدی  تامین و به شبکه گازرسانی منتقل می‌شود.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی از افزایش تولید 15 درصدی گاز در این مجتمع خبرداد و خاطر نشان کرد:در 5 ماه نخست امسال برداشت گاز از مخزن مشترک به 68 میلیارد متر مکعب رسید که رشد بیش از 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

حسنی با اشاره به افزایش تولید همه محصولات پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تصریح کرد: حجم گاز شیرین تولید شده 54 میلیارد متر مکعب در 5 ماه نخست امسال ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزایش دارد.

وی از افزایش تولید اتان در مجتمع گاز پارس جنوبی خبرداد و گفت: تولید اتان در مجتمع گاز پارس جنوبی از افزایشی حدود 28 درصدی  مواجه شد و از 886 هزار و 300 تن در پنج ماه نخست سال قبل به یک میلیون و 132 هزار تن در امسال رسید.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه میزان پروپان تولیدی مجتمع گاز پارس جنوبی در این مدت 590 هزار تن بوده است از افزایش حجم تولید بوتان در 5 ماه نخست امسال خبرداد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون 350 هزار تن  بوتان و 219 هزار و 328 تن گوگرد تولید شده است.

حسنی با بیان اینکه تولید میعانات گازی مجتمع با رشدی 13 درصدی در 5 ماه امسال همراه بوده خاطر نشان کرد: تولید میعانات گازی در مجتمع گازی پارس جنوبی در 5 ماه نخست امسال به 86 میلیون بشکه رسید که صادرات آن با رشد 18 درصدی به بیش از 91 میلیون بشکه افزایش یافت.