جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

۸۵ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های دیگر تامین می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۸۵ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های دیگر تامین می‌شود

۸۵ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های دیگر تامین می‌شود

۸۵ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های دیگر تامین می‌شود

مهدی محمدی صبح امروز در همایش مدیریت مصرف صنعت آب و برق استان با بررسی وضعیت تامین آب آشامیدنی و ضرورت مصرفه بهینه با اشاره به اینکه منابع تامین آب در دنیا بسیار محدود است اظهار داشت: بیش از 60 درصد منابع آب جهان در 9 کشور قرار دارد و منابع آب شیرین و قابل دسترسی بسیار محدود است.

وی با بیان اینکه منابع تامین آب در ایران بسیار محدود است تصریح کرد: ایران با اقلیم گرم و خشک دارای شرایط خاص کم‌آبی و بحران آب است و در این میان استان بوشهر از استان‌های دارای تنش آبی است.

معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شرکت آبفای استان بوشهر با بیان اینکه بیش از 85 درصد منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر در دیگر استان‌ها قرار دارد افزود: بیش از 85 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد و تنها 15 درصد از چاه‌های داخلی و آب شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه فروش محصول آب آشامیدنی همواره با ضرر و زیان همراه است خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر مسئول محصولی است که قیمت فروش آن زیر نقطه سربه‌سر است و سالانه ده‌ها میلیارد تومان زیان وجود دارد ولی همواره تلاش می‌شود به بهترین وجه آب در اختیار مشترکان قرار گرفته و رضایتمندی آنان حاصل شود.

وی بر اساس مستندات دین مبین اسلام، آب را نماد تقدس و تطهیر یاد کرد و افزود: خداوند متعال در قرآن کریم  صرفه‌جویی در مصرف آب را بسیار یاد کرده و از این نظر باید مدیریت مصرف آب در دستور کار مشترکان قرار بگیرد تا از بروز تنش‌ها و بحران‌های آب آشامیدنی جلوگیری شود.

معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شرکت آبفای استان بوشهر با تاکید بر فراگیری آموزش‌های مدیریت مصرف آب در بین اعضای خانواده گفت: راههای زیادی برای مدیریت مصرف آب وجود دارد که فراگیری آموزش برای یافتن راهکارهای لازم امری مهم و ضروری است.

محمدی راه‌های مدیریت مصرف آب آشامیدنی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: از آب حفاظت کنید، چون زندگی انسان‌ها به آن وابسته است و هیچگاه آب را هدر ندهید.

وی با تاکید بر استفاده از شیرهای کاهنده برای مصرف آب گفت: تمام شیلنگ‌ها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری و هدر رفت آب جلوگیری شود و در این راستا استفاده از شیرهای کاهنده امری مهم و ضروری است.

معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شرکت آبفای استان بوشهر با بیان اینکه از ماشین‌های لباسشویی کم‌مصرف آب استفاده شود افزود: ماشین‌های لباسشویی معمولاً مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباس شویی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه جویی کرده‌اید.

محمدی تاکید کرد: محدودیت منابع آبی واقعیتی غیرقابل انکار است و شهروندان باید براساس شیوه‌هایی که کارشناسان توصیه می‌کنند در صدد مصرف بهینه آب برآیند تا تبعات بحران کم آبی به حداقل ممکن برسد.