سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰

۷.۵ میلیون بشکه میعانات گازی از فاز ۱۲ پارس جنوبی تولید شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۷.۵ میلیون بشکه میعانات گازی از فاز ۱۲ پارس جنوبی تولید شد

مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع پارس جنوبی گفت: در سه ماه نخست امسال از فاز ۱۲ پارس جنوبی ۷.۵ میلیون بشکه میعانات گازی، ۲۸۹ هزار تن گاز مایع، ۱۰۳ هزار تن بوتان و ۱۸۶ هزار تن پروپان تولید شد.

۷.۵ میلیون بشکه میعانات گازی از فاز ۱۲ پارس جنوبی تولید شد

 

 ایرج خرمدل با بیان اینکه فاز 12 پارس جنوبی به دست توانای متخصصان داخلی طراحی و راه‌اندازی شد اظهار داشت: فاز 12 پارس جنوبی به عنوان بزرگ‌ترین طرح صنعتی کشور معادل سه فاز استاندارد پارس جنوبی است.
وی با بیان اینکه با اشاره به صادرات بوتان از فاز 12 پارس جنوبی گفت: صادرات بوتان پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی در سه ماه نخست امسال 98 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع پارس جنوبی از افزایش تولید بوتان و پروپان در فاز 12 پارس جنوبی خبر داد و افزود: تولید بوتان و پروپان صادراتی پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی در سه ماه نخست امسال در مقایسه به مدت مشابه پارسال به ترتیب 98 و پنج درصد رشد داشته است.
خرمدل  با بیان اینکه در بازه زمانی یاد شده، 7.5 میلیون بشکه میعانات گازی از فاز 12 پارس جنوبی تولید و صادر شده گفت:  در این مدت 289 هزار تن گاز مایع، 103 هزار تن بوتان و 186 هزار تن پروپان در پالایشگاه پنجم پارس جنوبی تولید شده است.
وی با اشاره به انتقال گاز از پالایشگاه پنجم به شبکه سراسری گاز خاطر نشان کرد: از پالایشگاه پنجم پارس جنوبی در سه ماه نخست امسال 5.2 میلیارد متر مکعب گاز فرآوری و به خط سراسری ارسال شده است.
مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی از ثبت بالاترین رکورد حجم تولید گاز این پالایشگاه با فرآورش 58 میلیون متر مکعب در 23 خرداد ماه خبر داد.
وی با بیان این که در بازه زمانی یاد شده، 13 هزار و 500 تن گوگرد دانه‌بندی در این پالایشگاه تولید شده است، اعلام کرد: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 58 درصد رشد داشته است.
خرمدل به تامین خوراک پتروشیمی‌ها از سوی پالایشگاه پنجم پرداخت و گفت: در سه ماه نخست امسال، 220 هزار تن اتان از این پالایشگاه به پتروشیمی‌ها ارسال شده که این مقدار نیز نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 7.3 درصد افزایش داشته است.
وی به اقدامات انجام شده زیست محیطی این پالایشگاه در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: کاهش آلودگی و حفاظت از محیط زیست از جمله برنامه‌های پایدار این مجتمع گازی بوده و بر این اساس با برنامه‌ریزی دقیق در سال گذشته موفق شدیم، میزان گاز سوخته شده در مشعل‌های پالایشگاه را از 1.26 میلیون متر مکعب در روز به 18 صدم میلیون متر مکعب کاهش دهیم.
مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی به فعالیت‌های مهم سال گذشته پرداخت و افزود: این پالایشگاه در سال 94 فعالیت‌های گسترده‌ و مهم دیگری نیز انجام داده که می‌توان به کاهش ضایعات ارسالی به سمت چاله سوزان، جلوگیری از سوزاندن DSO از طریق تزریق به کاندنسیت و افزایش ظرفیت تولید اتان اشاره کرد.
خرمدل با بیان اینکه اقدامات گسترده‌ای با هدف پایداری در تولید و انتقال گاز در دستور کار قرار گرفته است افزود: پالایشگاه پنجم این آمادگی را دارد که به همراه سایر پالایشگاه‌های مجتمع عظیم گاز پارس جنوبی، گاز مورد نیاز کشور را تامین کند.