جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

۶۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

۶۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یافت

۶۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یافت

۶۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یافت

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای افزایش تولید روغن خوراکی و کاهش واردات، دانه‌های روغنی در ۶۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر کشت می‌شود.
خسرو عمرانی در نشست بررسی توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان بوشهر با اشاره به جایگاه استان بوشهر در گسترش کشت این نوع محصول اظهار داشت: کشت دانه‌های روغنی با توجه به شرایط آب و هوایی و کم آبی استان بویژه در سا ل‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است وتلاش‌های زیادی شده تا کشاورزان به کشت این محصولات ترغیب شوند.
وی با اشاره به واردات 90 درصد روغن خوراکی  افزود: با توجه به این‌که در حال حاضر 90 درصد روغن‌های خوراکی وارداتی است، امسال دولت تمهیدات ویژه‌ای برای کاشت دانه‌های روغنی بویژه کلزا در استان بوشهر اندیشیده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به فراهم کردن امکانات کاشت بیشتر این محصول ارزشمند در استان تصریح کرد: مقاوم بودن نسبت به خشکی، نیاز بسیار کم به آب، ورود دستگاه‌های جدید به استان برای برداشت سریع‌تر محصول و کمک‌های فنی و اعتباری برای کاشت دانه‌های روغنی زمینه را برای کاشت بیشتر این محصول ارزشمند در استان مهیا کرده است.
عمرانی، کنجد، کلزا و آفتابگردان را سه محصول تولید روغن در استان دانست و گفت: این سه محصول بازدهی خوبی در استان بوشهر دارند و امسال قرار است بخش وسیعی از زمین‌های این  استان به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یابد.
وی با اشاره به این‌که سال گذشته در یک‌هزار و 850هکتار از زمین‌های استان بوشهر کنجد کاشته شد، افزود: پارسال دو هزار و200 تن کنجد از زمین‌های استان برداشت شد که مقداری در کارگاه‌های تولید ارده و حلوا و شیرینی‌های محلی به صورت سنتی مصرف و بقیه صادر شد.
عمرانی با بیان این‌که کشت کلزا در استان بوشهر به سبب مشکلات کم آبی و نبود مراکز خرید چند سالی تعطیل شده بود خاطر نشان کرد: پارسال در 60هکتار از زمین‌های استان بوشهر کلزا کاشته که 50 تن محصول از آن برداشت شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهربا اشاره به این‌که 600 هکتار از اراضی استان بوشهربه کشت دانه‌های روغنی اختصاص می‌یابد افزود:  500 هکتار از زمین‌های کشاورزی کلزا کاشته می‌شود که ارائه تسهیلات سرمایه در گردش به میزان مورد نیاز کشاورز، ایجاد دومرکز خرید در چغادک و برازجان و بیمه مجانی محصول کلزا از جمله  تمهیداتی است که برای تشویق بیشتر کشاورزان به کشت این محصول استراتژیک  اندیشیده شده است.
وی از کشت آفتابگردان در استان بوشهر خبر داد وافزود: آفتابگردان نیز قرار است در 100 هکتار کاشته شود که با توجه به نیاز آبی بسیار کم ، از دانه‌های روغنی ارزشمند به شمار می‌رود.