سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

۶۰۰۰ مال‌باخته درگیر پرونده "مضاربه صوری" هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

۶۰۰۰ مال‌باخته درگیر پرونده "مضاربه صوری" هستند

۶۰۰۰ مال‌باخته درگیر پرونده "مضاربه صوری" هستند

۶۰۰۰ مال‌باخته درگیر پرونده

 

دادستان بوشهر گفت: در جریان تشکیل پرونده اخلال در نظام اقتصادی در بوشهر تحت عنوان مضاربه صوری ۶هزار نفر مال‌باخته درگیر این پرونده هستند.
علی حسن‌پور با اشاره به اینکه قوه قضائیه مسئولیت خطیر و حساسی در پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و تحقق بخشیدن به عدالت عهده‌دار است، اظهار داشت: دستگاه قضائی با بهره جستن از شرع مقدس اسلام دستاوردهای شگرفی در زمینه‌های تدوین لوایح قضائی، کاهش اطاله دادرسی، پیشگیری از وقوع جرم، اصلاح مجرمان، احیای حقوق عامه و گسترش آزادی‌های مشروع داشته است‌.
وی با اشاره به پرونده اخلال در نظام اقتصادی و مضاربه صوری تصریح کرد: در جریان تشکیل این پرونده بیش از 6 هزار نفر مال‌باخته درگیر هستند.
دادستان بوشهر مجرمان پرونده اخلال در نظام اقتصادی را 3 متهم دانست و گفت: دستگاه قضا به‌صورت شبانه‌روزی برای تحقق حقوق افراد درگیر این پرونده در تلاش هستند.
حسن‌پوربا بیان اینکه زمان صدور حکم متهمان این پرونده مشخص نیست، اعلام کرد: پرونده در مرحله دادسرا قرار دارد و هر سه متهم نیز در بازداشت هستند.
وی با تأکید بر تکمیل تحقیقات پرونده یاد شده گفت: در حال حاضر وجوهی که از متهم اصلی کشف شده در مقایسه با وجوه مال‌باختگان بسیار ناچیز است به‌گونه‌ای که از مبلغ 167 میلیارد تومان بدهی متهم با تلاش‌های دستگاه قضا این رقم به 119 میلیارد تومان کاهش یافته است.
دادستان بوشهر با ابراز اینکه 95 درصد از مال‌باختگان یک‌ششم اصل وجوه خود را دریافت کرده‌اند، گفت: 500 نفر از مال‌باختگانی که سود گرفته بودند مبلغ سود را به دستگاه قضا اعلام نکرده و 200 نفر هم بیش از طلب واقعی خود اعلام کرده بودند.
حسن‌پور با اظهار اینکه متهم اصلی پرونده صورت‌حساب واقعی نداشت، افزود: همین امر سبب شد کار تطبیق طلب واقعی بسیار دشوار شود.
وی از جمع‌آوری حواله‌های بانک‌ها در سراسر کشور در زمینه این پرونده خبر داد و گفت: حواله‌های متهم در بسیاری از بانک‌های ایران  جمع‌آوری شد تا مشخص شود افراد مال‌باخته چه‌میزان سود دریافت کرده بودند.
دادستان بوشهر از اجرای طرح‌های پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و افزود: برای مقابله و پیشگیری از جرم در استان بوشهر از جمله نصب دوربین‌ در نقاط مستعد جرم و طرح توجیه و ارشاد افراد سابقه‌دار در دادسرا انجام شده است.
حسن‌پور اجرای طرح کاداستر، آموزش زندانیان در حوزه‌های فرهنگی، حرفه‌آموزی در زندان و فعال کردن گشت‌های انتظامی را از دیگر برنامه‌های اجراشده در پیشگیری از وقوع جرم دانست.