سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

۵.۵ میلیارد متر مکعب گاز از فاز ۱۹ پارس‌جنوبی تولید شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۵.۵ میلیارد متر مکعب گاز از فاز ۱۹ پارس‌جنوبی تولید شد

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس‌جنوبی گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده فاز ۱۹ پارس‌جنوبی در آستانه بهره‌برداری قرار دارد و از این فاز تاکنون ۵.۵ میلیارد متر مکعب گاز تولید و به شبکه سراسری گاز منتقل شده است.

۵.۵ میلیارد متر مکعب گاز از فاز ۱۹ پارس‌جنوبی تولید شد

 

 حمیدرضا مسعودی در بررسی روند جرایی فاز 19 پارس جنوبی با بیان اینکه این فاز عملیات اجرایی آن از سال 1389 آغاز شد اظهار داشت: تلاش متخصصان داخلی در اجرای فاز 19 پارس جنوبی تحسین برانگیز است بگونه‌ای که روند اجرایی این فاز پیشرفت قابل توجهی دارد.
وی با بیان اینکه چند رکورد بزرگ در فاز 19 پارس‌جنوبی محقق شده افزود: در شرایطی که تمامی پیمانکاران، مشاوران و بخش عمده‌ای از سازندگان تجهیزات این فاز داخلی هستند، چند رکورد بزرگ در این فاز تحقق پیدا کرده است.
مجری فاز 19 پارس جنوبی با بیان اینکه ردیف‌های مختلف گازی این فاز وارد مدار شده گفت: فاز 19 پارس جنوبی با توان متخصصان صنعت نفت کشور روند اجرایی مطلوبی دارد بگونه‌ای که سه ردیف پالایشگاهی این فاز راه‌اندازی و  وارد مدار قرار دارد.
مسعودی راه‌اندازی سکوهای این فاز در دریا در مدت 70 روز را از رکوردهای متخصصان در راه‌اندازی فاز 19 دانست و خاطرنشان کرد: رکورد عملیات حفاری چاه‌های بخش فراساحل به میزان 17،6 متر بر ساعت و نصب سکوها در مدت زمان کمتر 2.5 ساعت از زمان پهلو دهی شناور نصاب در کنار شناور حمل‌کننده به عنوان رکوردهای خیرهکننده، در این فاز ثبت شده است.
وی با اشاره به اینکه فاز 19 از اردیبهشت ماه سال 95 وارد مدار تولید شده گفت: عملیات شیرین‌سازی گاز فاز 19 در مقایسه با سایر طرح‌های میدان پارس‌جنوبی با بهره‌گیری از منابع حوزه فراساحل خود طرح انجام شده که این موفقیت از افتخارات متخصصان کشور در پارس جنوبی محسوب می‌شود.
مجری فاز 19 پارس‌جنوبی از آغاز عملیات انتقال عرشه 19B به موقعیت مخزن فاز 19 پارس جنوبی خبرداد و گفت: انتظار می‌رود با توجه به شرایط آب و هوایی و مساعد بودن وضعیت دریا، نیمه تا اواخر این هفته عملیات نصب این سکو روی جکت آن انجام شود.
مسعودی با بیان اینکه با نصب این سکوفعالیت‌های ساخت بسته فراساحل فاز 19 پارس‌جنوبی به‌طور کامل اجرایی شده افزود: با تحقق این مهم ظرفیت تولید گاز این فاز از میدان مشترک پارس جنوبی به 56.6 میلیون مکعب در روز معادل 2 فاز استاندارد می‌رسد.
وی با اشاره به برداشت روزانه حدود 42 میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از بخش فراساحل این فاز تصریح کرد: درحال حاضر از این میزان روزانه 37 میلیون مترمکعب گاز فرآوری شده و به خط سراسری ارسال می‌شود.
مجری فاز 19 پارس جنوبی به تولید پروپان و بوتان(LPG) در این فاز اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون هرکدام از این محصولات، معادل 14 تن بر ساعت تولید  می‌شود.
وی از تولید 7 میلیون بشکه میعانات گازی در فاز 19 خبر داد و گفت: تاکنون 6.7 میلیون بشکه از این محصول بارگیری و به بازارهای بین المللی صادر شده است.
مجری طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی با بیان اینکه تاکنون حدود 5.5  میلیارد متر مکعب گاز از فاز 19 به خط ششم سراسری تزریق شده خاطر نشان کرد: تولید ال‌پی‌جی، بوتان و پروپان نیز از این فاز آغاز شده و با تکمیل پایانه صادراتی، محصول پروپان و بوتان تولیدی فاز 19 آماده صادرات می‌شود.