جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار می‌شود

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده امسال ۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار تولید می‌شود که ظرفیت برداشت گاز این میدان گازی با قطر برابر می‌کند.

۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار می‌شود

 

 مهدی یوسفی در جمع خبرنگاران در عسلویه با بیان اینکه منطقه پارس جنوبی بزرگترین منطقه صنعتی کشور است اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه خلیج فارس در محدوده 46 هزار هکتاری استان بوشهر مستقر که طرح‌های مختلف پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع پایین دستی درآن اجرا شده است.
وی با بیان اینکه منطقه ویژه پارس دارای سه منطقه پارس یک در عسلویه، پارس 2 در کنگان و پارس سه در منطقه پارس شمالی است تصریح کرد:  پارس یک در منطقه  عسلویه  14 هزار هکتار، پارس 2 در کنگان  16 هزار هکتار و پارس شمالی در محدوده‌ای در وسعت 16 هزار هکتار قرار دارد.
 مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی با بیان اینکه در منطقه پارس جنوبی 24 فاز پالایشگاهی طراحی و اجرا شده گفت: در سه سال اخیر فازهای 12 ، 15 ، 16 و بخشی از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی افتتاح شده است.
یوسفی با بیان اینکه تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی به 430 میلیون متر مکعب افزایش یافته است گفت: با افتتاح فازهای مختلف پارس جنوبی امسال ظرفیت تولید گاز این میدان گازی افزایش می‌یابد.
وی با بیان اینکه  امسال پنج فاز پارس جنوبی وارد مدار تولید می‌شود تصریح کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده امسال فازهای 17،18،19،20،21 پارس جنوبی به صورت رسمی افتتاح می‌شود که نقش مهمی در افزایش تولید گاز از این میدان و برابری برداشت گاز با قطر دارد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی با اشاره به اینکه رعایت مولفه‎های زیست محیطی در منطقه پارس جنوبی در دستور کار  قرار دارد خاطرنشان کرد: با توجه به حجم فعالیت‌های صنعتی در منطقه پارس جنوبی رعایت مولفه‎های زیست محیطی در دستور کار  قرار دارد.
یوسفی با بیان اینکه احداث مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه  از جمله اولویت‌های منطقه ویژه اقتصادی انرژی است گفت: چند گروه سرمایه‌گذاری برای ساخت مجتمع بازیافت پسماند منطقه پارس جنوبی با آخرین فناوری‌های روز دنیا مشارکت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه با ساخت این مجتمع سالانه بیش از 50 هزار تن پسماند در پارس جنوبی بازیافت می‌شود تصریح کرد: ظرفیت احداث مجتمع بازیافت پسماند منطقه پارس جنوبی متناسب با نیازهای منطقه پس از اجرای طرح‎های توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی و مجتمع‌های پتروشیمی افزایش می‌یابد.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی با بیان اینکه ظرفیت بازیافت پسماند در این مجتمع قابلیت افزایش تا 100 هزار تن در سال دارد گفت: برای فعالیت مجتمع بازیافت پسماند پارس جنوبی، کمیته‌ای از وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، منطقه ویژه پارس و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل می‌شود.