سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی تولید می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی تولید می‌شود

۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی تولید می‌شود

۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی تولید می‌شود

احمد ولی‌پور صبح امروز در نشست بررسی روند تولید محصولات مختلف از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی با بیان اینکه این فازها با توان متخصصان ایرانی طراحی، اجراء و راه‌اندازی شد اظهار داشت: در این دو فاز در قالب پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی روزانه 56.6 میلیون مترمکعب گاز شیرین برای تامین سوخت مورد نیاز کشور به ویژه در حوزه مصارف خانگی، تجاری، و صنعتی تولید می‌‌شود.

وی، تولید روزانه 80 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی و 400 تن گوگرد را از دیگر ظرفیت دو فاز 15 و 16 پارس جنوبی دانست و گفت: تولید سالانه یک میلیون و 50 تن گاز مایع پروپان و بوتان و یک میلیون تن گاز اتان از دیگر تولیدات فازهای 15 و 16 پارس جنوبی است.

سرپرست پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه این پالایشگاه دارای طراحی کاملی است، خاطرنشان کرد: با تکمیل تمام بخش‌های فاز 15 و 16  تولید سایر فرآورده‌ها از پالایشگاه ششم افزایش قابل توجهی می‌یابد.

ولی‌پور با بیان اینکه پالایشگاه ششم پارس جنوبی توان تولید روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی دارد تصریح کرد: این تولیدات دارای ارزش بسیار بالایی است و می‌تواند خوراک پالایشگاه‌های داخلی  تامین و بخش عمده‌ای هم صادر کند.

وی با بیان اینکه  پالایشگاه ششم پارس جنوبی بزودی به ظرفیت کامل می‌رسد افزود: فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به‌زودی با رسیدن به ظرفیت کامل روزانه بیش از 2 هزار و 740 تن اتان تولید می‌کنند و در اختیار پتروشیمی‌ها و سایر مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

سرپرست پالایشگاه ششم پارس جنوبی ظرفیت تولید پروپان این پالایشگاه را روزانه 2 هزار و 197 تن عنوان کرد و گفت: فازهای 15 و 16 توان تولید یک‌هزار و 366 تن بوتان را در روز نیز دارا هستند و ظرفیت تولید گوگرد پالایشگاه نیز روزانه 400 تن است.

ولی‌پور با اشاره به نقش فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در تامین گاز مصرفی کشور خاطر نشان کرد: روزانه 56.6 میلیون مترمکعب گاز از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی منتقل و بیش از 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می‌شود.

وی با تاکید از افزایش صادرات محموله‌های میعانات گازی خاطر نشان کرد: روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی تولید و صادر می‌شود و چندی پیش نخستین محموله گاز مایع فازهای 15 و 16 با بالاترین کیفیت برای صادرات به مبادی خروجی ارسال شد.