سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

۵۰ درصد پروژه آب شیرین‌کن بوشهر وارد مدار تولید شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰ درصد پروژه آب شیرین‌کن بوشهر وارد مدار تولید شد

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر گفت: تولید آب از تاسیسات آب شیرین‌کن ۱۰ هزار متر مکعبی بوشهر آغاز شده و تاکنون ۵۰ درصد این پروژه وارد مدار تولید شده است

۵۰ درصد پروژه آب شیرین‌کن بوشهر وارد مدار تولید شد

محمدحسن باستی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر روزانه به 360 هزار متر مکعب آب آشامیدنی نیاز دارد اظهار داشت: اکنون روزانه 320 هزار متر مکعب آب بین مشترکان استان بوشهر توزیع می‌شود که بیش از 90 درصد این آب از استان‌های هم‌جوار تامین می‌شود.

باستی با بیان اینکه در شرایط ایده‌‌آل روزانه به  360 هزار مترمکعب آب در استان نیاز  است تصریح کرد:  200 هزار مترمکعب این آب از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد و 70 هزار متر مکعب هم از استان فارس و مابقی نیز از چاه‌های استان بوشهر تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه رودخانه شاپور کازرون یکی از منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر است تصریح کرد: به واسطه خشکسالی منابع آب استان بوشهر به ویژه رودخانه شاپور کازرون با کاهش ره‌آورد آب مواجه شد و این مهم سبب شد فشارهای مضاعفی به مردم استان بوشهر در تامین آب آشامیدنی وارد شود.

معاون استاندار بوشهر با اشاره به اینکه تولید آب از دریا یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر است تصریح کرد: برای برون رفت از وضعیت بحران کم‌آبی و رفع نوبت‌بندی طولانی آب سیاست‌های تولید آب آشامیدنی از  دریا در استان بوشهر اجرایی شد.

باستی با بیان اینکه طرح‌های ساخت آب شیرین‌کن از دو سال گذشته در این استان تدوین شد گفت: نخستین طرح آب شیرین‌کن در کنگان با ظرفیت تولید 10 هزار متر مکعب در روز اجرایی و به بهره‌برداری رسید.

وی  بااشاره به اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن با مشارکت بخش خصوصی افزود: طرح‌های آب شیرین‌کن با مشارکت بخشی خصوصی اجرایی می‌شود که در اجرای این طرح‌ها 45 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به اجرای طرح آب شیرین‌کن بوشهر  تصریح کرد: این پروژه با ظرفیت 10 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با مشارکت بخش خصوصی ایجاد شده و اکنون 50 درصد آن در مدار تولید آب آشامیدنی شده است.

باستی با اشاره به اینکه هر سه روز یکبار یک واحد از تاسیسات آب شیرین‌کن بوشهر وارد مدار تولید می‌شود افزود: پروژه آب شیرین‌کن بوشهر در 4 مرحله  برای بهره‌برداری طراحی شده که تا هفته آینده به ظرفیت کامل می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه مجوز ساخت آب شیرین‌کن در شهرهای مختلف استان بوشهر صادر شده گفت: علاوه بر آب شیرین‌کن 10 هزار متر مکعبی بوشهر مجوز ساخت آب شیرین‌کن دیگر به ظرفیت 35 هزار متر مکعب در بوشهر طراحی شده که بزودی اجرایی می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر از ساخت آب شیرین‌کن در دلوار تنگستان خبر داد و افزود: این سایت با ظرفیت 7هزار و 500 متر مکعب برای تامین آب دلوار تدوین شده و برای تامین آب شهرستان جم سرمایه‌گذار این پروژه‌ها به ظرفیت 28 هزار متر مکعب آب شیرین‌کن بزودی اجرایی می‌شود.

باستی با بیان اینکه طرح‌های آب شیرین‌کن تدوین شده تا دو سال آینده وارد مدار تولید می‌شود گفت: از سوی دیگر برای افزایش ظرفیت آب از خط آبرسانی کوثر طرحی تدوین و اجرایی شده که با وارد مدار تولید شدن این طرح‌ها بحران کم‌آبی در استان بوشهر برطرف می‌شود.

وی با اشاره به پرداخت یارانه آب آشامیدنی به تاسیسات آب شیرین‌کن افزود: هزینه تولید آب از آب شیرین‌کن‌ 10 هزار مترمکعبی بوشهر روزانه 62 میلیون تومان است که 59 میلیون تومان از سوی دولت به صورت یارانه و 3 میلیون تومان هم از سوی مشترکان بابت آب مصرفی پرداخت می‌شود.