سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

۵۰۰ راس آهوی جزیره خارگ ‌به زیستگاه‌ استان‌های دیگر منتقل می‌شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰۰ راس آهوی جزیره خارگ ‌به زیستگاه‌ استان‌های دیگر منتقل می‌شوند

۵۰۰ راس آهوی جزیره خارگ ‌به زیستگاه‌ استان‌های دیگر منتقل می‌شوند

۵۰۰ راس آهوی جزیره خارگ ‌به زیستگاه‌ استان‌های دیگر منتقل می‌شوند

 

معاون حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: بیش از ۵۰۰ راس آهو در جزیره خارگ زیست می‌کند که با توجه به اینکه ظرفیت نگه‌داری آهو در این جزیره ۱۵۰ راس است تعدادی از آهوان این جزیره نفتی به دیگر استان‌ها منتقل می‌شود.

غلامرضا فقیه با بیان اینکه  جزیره خارگ سال‌ها است که زیستگاه مناسبی برای پرورش و زاد و ولد آهوان است اظهار داشت: منطقه نفتی جزیره خارگ زیستگاه مهمی برای زاد و ولد آهوان است که اکنون صدها آهو در این جزیره زیست می‌کنند.

وی از افزایش جمعیت آهوان خارگ خبرداد و افزود: جمعیت آهوان خارگ بیش از ظرفیت این جزیره است بگونه‌ای که افزایش جمعیت آهوان خارگ تهدیدی برای این گونه آهو به شمار می‌رود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه گسترده شدن تعداد آهوان، سبب گسترش بیماری و از بین رفتن آنها شود افزود: سال 84 بیش از یک‌هزار راس آهو در جزیره خارگ زیست می‌کرد که بیش از ظرفیت جزیره بود و زمانی که بیماری به جانشان افتاد و در مدت 2 سال تعداد آنها را به 40 تا 50 راس رسید.

فقیه با بیان اینکه ظرفیت زیستگاه آهوان در خارگ 150 راس است  گفت: نبود دشمن طبیعی، تامین علوفه و جلوگیری از شکار، سبب شد تعداد این گونه به 600 راس برسد که چهار برابر ظرفیت زیستگاه  آنهاست.

وی با بیان اینکه سه سال پیش طرح انتقال آهوان از خارگ به  قم و خوزستان اجرا شد افزود: در اجرای این طرح 160 راس آهو منتقل شد که حتی توانست منطقه‌ای از خوزستان را احیا کند اما به سبب مطرح شدن موضوعاتی  مبنی بر فروش آهوان طرح انتقال آهوان متوقف شد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه اکنون 500 راس آهو در خارگ زاد و ولد می‌کند تصریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت آهوان احتمال تلف شدن آنها پیش‌بینی می‌شود که برای جلوگیری از نابودی این حیوان طرح انتقال آهوان به استان‌هایی که قابلیت زیست آهو دارند در دست بررسی است.

فقیه با بیان اینکه تعلیف و تامین آب آهوان در خارگ بصورت دستی انجام می‌شود بیان کرد: سالانه حدود 30 تن علوفه به جزیره خارگ منتقل می‌شود و محیط‌بانان بصورت دستی آهوان را تعلیف می‌کنند.