سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰

۴ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به بهره‌برداری می‌رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

۴ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به بهره‌برداری می‌رسد

۴ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به بهره‌برداری می‌رسد

۴ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به بهره‌برداری می‌رسد

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گفت: تا پایان امسال ۴ واحد تولیدی شامل واحد فرآوری میگو، تولید لامپ کم مصرف، واحد سدیم و یک واحد فرآوری آبزیان به بهره‌برداری می‌رسد.
عبدالله آورا  مساحت منطقه‌ویژه اقتصادی بوشهر را یک‌هزار و 800 هکتار دانست و اظهار داشت: تاکنون 600 هکتار آن زیر سازی و برای اجرای طرح‌های تولیدی و خدمات بندری به بهره‌برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بوشهر دارای زیرساخت‌های لازم است تصریح کرد: امکانات لازم شامل اسکله، بندر، فرودگاه،  نیروی انسانی کارآزموده و ماهر و زیرساخت‌های آب، برق، گاز و مخابرات در این منطقه فراهم است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با بیان اینکه ساحلی بودن این منطقه موقعیت مناسبی برای پردازش کالای صادراتی فراهم کرده است گفت: این منطقه علاوه بر موقعیت پردازش کالا برای صادرات امکانات لازم برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی دارد این در حالی است که زمین‌های منطقه ویژه ارزان اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد.
آورا از معافیت‌های منطقه ویژه بوشهر خبرداد و افزود: معافیت‌های مالیاتی، معافیت عرضه خدمات درون منطقه‌ای از مالیات بر ارزرش افزوده و نیز خدمات مربوط به تخفیف گمرکی ناشی از ایجاد ارزش افزوده برای ورود کالا به کشور از مزایای منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است.
وی با اشاره به اینکه صنایع مختلفی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر مستقر می‌شود خاطرنشان کرد: در این منطقه اکنون صنایع و واحدهای تولیدی در زمینه شیمیایی، سلولزی، نفتی، مواد غذایی، فرآوری محصولات دریایی و آبزیان مستقر است که زیرساخت لازم برای سرمایه‌گذاری به میزان یک‌هزار و 500 میلیارد تومان دیگر فراهم است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با بیان اینکه 42 شرکت فعال در این منطقه ایجاد شده گفت: این شرکت‌ها در زمینه تولید ورق‌های پلی کربنات، کود شیمیایی، فرآوری آبزیان، صنایع فلزی، سنگ‌های مصنوعی، صنایع چاپ و بسته بندی و پردازش کالا فعالیت می‌کنند.
آورا با اشاره به راه‌اندازی 4 واحد تولیدی در منطقه ویزه اقتصادی بوشهر گفت: تا پایان امسال 4 واحد تولیدی شامل واحد فرآوری میگو، تولید لامپ کم مصرف، واحد سدیم و یک واحد فرآوری آبزیان به بهره‌برداری می‌رسد.
وی از اشتغال یک‌هزار نفر نیروی انسانی کارآمد در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر خبرداد و تصریح کرد: با راه‌اندازی واحدهای تولیدی در حال اجرا، 300 نفر به ظرفیت اشتغال منطقه ویژه اقتصادی بوشهر افزوده می‌شود و این در حالی است که در صورت نهایی شدن مذاکرات با سرمایه گذاران میزان اشتغال می‌تواند به چندین برابر افزایش یابد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر از فعال شدن زمین‌های راکد منطقه ویژه خبرداد و تصریح کرد: در 600 هکتار اراضی کنونی منطقه ویژه بوشهر اولویت اصلی استفاده از زمین‌های راکد است.
آورا با بیان اینکه از واگذاری 120 مورد زمین 70 مورد آن در دست بهره‌برداری است گفت: زمین‌هایی که در گذشته برای راه‌اندازی واحدهای مختلف واگذار شده و تاکنون راکد مانده برای بهره‌برداری از آنها به افراد دیگر واگذار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه به بهره‌برداران، مالکیت زمین واگذار می‌شود افزود: زمینی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد بصورت اقساطی است و زمانی که به تولید می‌رسد مالکیت زمین واگذار می‌شود.
وی از مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی  در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر خبرداد و افزود: اخیرا با شرکت‌های چینی در خصوص واحدهای نیروگاهی، تولید همزمان برق و حرارت، تولید وسائل، تجهیزات صنعتی، نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع غذایی مذاکراتی شده که قرار است بازدیدی از منطقه ویژه داشته باشند.