سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

۴ نهاد حوزوی تحت پوشش مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قرار دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

۴ نهاد حوزوی تحت پوشش مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قرار دارند

۴ نهاد حوزوی تحت پوشش مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قرار دارند

۴ نهاد حوزوی تحت پوشش مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قرار دارند

 

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه گفت: ۴ نهاد حوزوی شامل مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، جامعه المصطفی و دبیرخانه اهل سنت تحت پوشش مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قرار دارند.

حجت‌الاسلام سید حسن ربانی در نشست با مسئولان استان بوشهر با بیان اینکه استقلال کشور ما وابسته به فرهنگ ما است اظهار داشت: عامل اصلی به وجود آورنده فرهنگ ایران اسلامی، روحانیت است و بخش عمده تدین مردم نیز وابسته به تلاش روحانیت است.

وی با بیان اینکه مسئولان ارزشی کشور تربیت شده مسجد و روحانی هستند گفت: مسئولان ارزشی کشور از نفس یک عالم دینی بهره‌مند شده‌اند که به این شرایط رسیده‌اند.

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با بیان اینکه منش روحانیت بر اساس زندگی طلبگی و دوری از دنیا بوده و هیچ‌گاه برای خود جایگاه خاص اقتصادی تقاضا نکرده است افزود: هر چند منش روحانیون جایگاه اقتصادی نداد ولی باید حداقل معیشت زندگی برای آنها فراهم شود مخصوصاً در شرایط امروز که با مخاطرات جدی از نظر فرهنگی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در سال 70 برای تأمین نیازمندی‌های حداقلی طلاب اقدام به تأسیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کردند خاطرنشان کرد: در کشور چهار نهاد حوزوی، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، جامعه المصطفی و دبیرخانه اهل سنت در امر خدمت‌رسانی تحت حمایت این مرکز قرار دارند.

ربانی با بیان اینکه ائمه جماعات و خطبا از مزایای مرکز خدمات حوزه‌های علمیه بهره‌مند هستند افزود: علاوه بر طلاب و روحانیون تحت پوشش این چهار نهاد حوزوی، ائمه جماعات و خطبا که تحت پوشش هیچ مرکزی نیستند از مزایای مرکز خدمات بهره‌مند هستند.

وی با بیان اینکه روحانیون نقش ویژه‌ای در کاهش جرائم در کشور دارند گفت: بر اساس آمار منتشر شده در ماه مبارک رمضان و ماه محرم جرائم در سطح کشور به مقدار زیادی کاهش می‌یابد که یکی از ریشه‌های آن اعزام مبلغان به مناطق مختلف کشور و آشنا کردن مردم با دین است چراکه زمانی مردم خلوص دل پیدا کنند جرائم کاهش می‌یابد.

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه افزود: کاهش جرائم در جامعه نشانده نقش ارزشمند روحانیون و مبلغان دینی در جامعه است و این نقش مهم می‌طلبد که بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.

وی بیان کرد: با توجه به نقش ارزشمند طلاب و روحانیون در سطح جامعه باید سعی شود که از ظرفیت‌های استان برای حمایت از طلاب و روحانیونی که معیشت آنها با شهریه اندک مراجع اداره می‌شود استفاده شود.

ربانی تصریح کرد: یکی از فعالیت‌های مرکز خدمات حمایت از روحانیونی است که سال‌ها به تبلیغ دین پرداخته‌اند و امروز به سبب کهولت سن دیگر قادر به  فعالیت نیستند و خانه‌نشین شده‌اند و این افراد نیز تحت حمایت مرکز خدمات قرار می‌گیرند.

وی افزود: وظیفه مرکز خدمات تنها حمایت از یک صنف نیست بلکه مرکز خدمات وظیفه حمایت از رسالت و مأموریت روحانیت را بر عهده دارد و درصدد است کاری کند که طلاب بهتر درس بخوانند تا بهتر به تبلیغ خود بپردازند.