جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

۴۰۰۰ هکتار نهال‌کاری و مدیریت روان‌آب در کانون فرسایش بادی استان بوشهر اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۴۰۰۰ هکتار نهال‌کاری و مدیریت روان‌آب در کانون فرسایش بادی استان بوشهر اجرا می‌شود

۴۰۰۰ هکتار نهال‌کاری و مدیریت روان‌آب در کانون فرسایش بادی استان بوشهر اجرا می‌شود

۴۰۰۰ هکتار نهال‌کاری و مدیریت روان‌آب در کانون فرسایش بادی استان بوشهر اجرا می‌شود

پرویز دانش‌پور صبح امروز در  نشست بررسی روند اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی استان بوشهر با تاکید بر توسعه  احیاء اراضی بیابانی استان اظهار داشت: 331 هزار هکتار بیابان در استان بوشهر وجود دارد که برای مقابله با بیابان‌زایی با همکاری مردم، اجرای مدیریت جامع حوزه آبخیز و طرح ترسیب کربن اجرا می‌شود.

وی، عرصه‌های بیابانی استان بوشهر را زمین‌های شور، تپه‌های ماسه‌ای و زمین‌های با پوشش کم و یا فاقد پوشش گیاهی  دانست و تصریح کرد:  استان بوشهر دارای 16 کانون بحران فرسایش بادی به مساحت 400 هزار هکتار دارد.

 رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با بیابان را  توسعه فضای سبز و کشت نهال‌های جنگلی دانست و خاطر نشان کرد: تاکنون 31 هزار هکتار از کانون‌های فرسایش بادی استان بوشهر با نهال‌کاری، بوته کاری، مالچ پاشی و بذرکاری تثبیت شده است.

دانش‌پور از اجرای طرح‌های نهال‌کاری و مدیریت روان آب در کانون فرسایش بادی استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد:تثبیت کانونهای فرسایش بادی استان بوشهر  از اولویت‌های طرح‌های بیابا‌ن‌زدایی است که در این راستا نهال‌کاری و مدیریت روان‌آب در 4 هزار هکتار از این کانون‌ها اجراء می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی زمین‌های کشاورزی کشت دیم به سبب کاهش بارندگی رها می‌شوند گفت: به سبب ماسه‌ای بودن  اراضی دیم رها شده استان بوشهر باد آنها را جابه جا می‌کند و برای جلوگیری از این کار تغییر الگوی کشت و نهال‌کاری در اطراف آنها ضروری است.

 رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: ترویج و توسعه کشت گونه‌های اقتصادی چند منظوره شامل کنار،  گونه‌های بومی و نهال‌کاری اطراف مزرعه‌ها از دیگر برنامه‌های این اداره در زمینه بیابان‌زدایی است

دانش‌پور با اشاره به اینکه وسیع‌ترین عرصه‌های منابع طبیعی استان شامل مراتع است گفت: استان بوشهر دارای یک میلیون و 260 هزار هکتار مرتع است که یک درصد آن مرتع خوب، 31 درصد مرتع متوسط و 68 درصد مرتع ضعیف است.