جهش تولید | دوشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۹

۳۰ کارگروه در ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی در استان‌ها تشکیل شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۳۰ کارگروه در ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی در استان‌ها تشکیل شد

دبیر ستاد توسعه و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: این ستاد با بیش از یک‌هزار عضو هیئت علمی در استان‌های در قالب ۳۰ کارگروه در حال فعالیت است

۳۰ کارگروه در ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی در استان‌ها تشکیل شد

محمد امیر امیرخانی ظهر امروز درنشست ستاد توسعه و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در بوشهر با اشاره به برگزاری شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی اظهار داشت: تحقیقات علوم پزشکی در دهه‌های گذشته دائم در حال پیشرفت بوده اما این پژوهش‌ها در حال حاضر به جایی رسیده که باید تبدیل به ثروت شود.

وی با تاکید بر ساخت ملزومات علم و پژوهش در داخل تصریح کرد: تبدیل علم و تحقیق به محصول  بدون تامین  در داخل بی اثر است چراکه اگر ملزومات برای ساخت آن محصول از خارج کشور تامین شود این تحقیق ارزشی ندارد.

 دبیر ستاد توسعه و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هدف از ایجاد شورای سلول‌های بنیادی را گردآوری محققان از دانشگاه‌های مختلف در کنار هم و در راستای توسعه فعالیت سلول‌های بنیادی است.

امیرخانی تاکید کرد:در حال حاضر مرز میان  علوم پزشکی، مهندسی و علوم پایه از بین رفته و همه باید در کنار هم کار کنند تا یک فناوری خاص ایجاد کنند.

دبیر ستاد توسعه و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی  با بیان اینکه  توجه به سرمایه انسانی مهم‌ترین از سرمایه‌های مادی است بیان کرد: در استان بوشهر همه به فکر سرمایه‌های زیر زمینی چون نفت و گاز هستند در حالی که سرمایه‌های روی زمینی که دانشجویان هستند بسیار مهم‌تر است.

وی  با بیان اینکه ایران سه درصد بازار جهانی محصولات سلول‌های بنیادی ایران  تصاحب می‌کند تصریح کرد: پیش بینی شده ایران در افق تدوین شده دو تا سه درصد از بازارهای جهانی محصولات سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را تصاحب کند.

دبیر ستاد توسعه و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با تاکید بر تامین تجهیزات سلول‌های بنیادی در داخل افزود: هم اکنون همه تجهیزات و مواد مصرفی این حوزه در سطح دانشگاه‌ها وارداتی است و هزینه بیش از 2 هزار میلیارد ریالی برای دانشگاه‌ها در بر دارد.

امیرخانی با بیان اینکه این ستاد دارای یک‌هزار عضو هیئت علمی است افزود: ستاد توسعه و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیش از یک‌هزار عضو هیئت علمی در استان‌های در قالب 30 کارگروه در حال فعالیت است.

وی با تاکید بر رهایی اقتصاد کشور از وابستگی و تک محصولی بودن گفت: تبدیل اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان یک ضرورت است.

دبیر ستاد توسعه و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: این ستاد تاکنون در 20 استان تشکیل شده که تولید، تجاری سازی برای ورود به بازار و توسعه خدمات بالینی از برنامه‌های  ستاد توسعه و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی  است.