سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰

۳۰ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان بوشهر نهال‌کاری شد‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

۳۰ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان بوشهر نهال‌کاری شد‌

۳۰ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان بوشهر نهال‌کاری شد‌

۳۰ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان بوشهر نهال‌کاری شد‌

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در استان بوشهربیش از ۳۳۰ هزار هکتار اراضی بیابانی است که تاکنون ۳۰ هزار هکتار آن نهال‎کاری شده است.

سهیل مهاجری با بیان اینکه خشکسالی‌های اخیر خطر افزایش بیابان‌ها را تهدید می‌کند، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با بیابان توسعه فضای سبز و کشت نهال‌های جنگلی است.
وی با اشاره به اینکه وسیع‌ترین عرصه‌های منابع طبیعی استان شامل مراتع است گفت: استان بوشهر دارای یک میلیون و 260 هزار هکتار مرتع است که یک درصد آن مرتع خوب، 31 درصد مرتع متوسط و 68 درصد مرتع ضعیف است.
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر بیابان و اراضی بیابانی را یکی از عرصه‌های منابع طبیعی استان بوشهر دانست و خاطر نشان کرد: مساحت اراضی بیابانی استان بوشهر 330 هزار  هکتار است که 14 درصد از مساحت استان شامل می‌شود.
مهاجری از اجرای احیاء اراضی بیابانی استان خبر داد و افزود: این عملیات شامل مالچ‌پاشی بر روی تپه‌های ماسه‌ای و نهال‌کاری در سطح 30 هزار هکتار است که گونه‌های گز، اسکنبیل، پانیکوم، کهور، آکاسیا ویکتوریا، سالیسینیا، و کنار کشت شده است.
وی افزود: امسال نزدیک به 600 هکتار از اراضی بیابانی استان بوشهر نهال کاری می‌شود که اجرای این طرح‌ها با مشارکت مردم و اهالی روستاها انجام شود.
مهاجری افزود: از سال 51 اقدامات اولیه بیابان زدایی با استفاده از گونه‌های بومی به صورت تولید نهال و قلمه در استان بوشهر آغاز شد.
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر تصریح کرد: استفاده از ظرفیت بیابان‌ها می‌توان با کشت گونه‌های چند منظوره دارویی و علوفه‌ای  نهال کاری  و بیابان‌زدایی کرد.