جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

۲۸.۳ میلیون تن کالای غیر نفتی از استان بوشهر صادر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۸.۳ میلیون تن کالای غیر نفتی از استان بوشهر صادر شد

۲۸.۳ میلیون تن کالای غیر نفتی از استان بوشهر صادر شد

۲۸.۳ میلیون تن کالای غیر نفتی از استان بوشهر صادر شد

 

مدیرکل گمرک بوشهر گفت: با صادرات ۲۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن کالای غیر نفتی از گمرکات استان بوشهر به کشورهای مختلف این گمرکات در کشور رتبه نخست صادرات غیر نفتی را کسب کرد.

نوروزی با بیان اینکه استان بوشهر در حوزه تجارت دریایی دارای جایگاه ویژه‌ای است اظهار داشت: اکنون در 14 نقطه ساحلی استان بوشهر گمرک فعال است که تجهیزات این گمرکات در راستای خدمات رسانی مطلوب به بازرگانان افزایش می‌یابد.

وی از افزایش صادرات کالای غیرنفتی از گمرکات استان بوشهر خبر داد و افزود: در 12 ماهه سال قبل صادرات کالای غیر نفتی به انضمام میعانات گازی از گمرکات استان بوشهر 10 درصد نسبت به سال ماقبل آن افزایش یافت و جایگاه گمرکات این استان را در کشور با رتبه نخست روبرو کرد.

مدیر کل گمرک بوشهر با اشاره به صادرات 28.3 میلیون تن کالای غیر نفتی از گمرکات استان بوشهر گفت: در دوازده ماهه سال قبل با احتساب میعانات گازی حدود 28 میلیون و 350 هزار تن کالا از گمرکات استان بوشهر صادر شد که در این زمینه رتبه نخست در بین کلیه گمرکات کشور به خود اختصاص داد.

نوروزی با بیان اینکه صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 10 درصد رشد داشته است افزود: دراستان بوشهر 14 گمرک وجود دارد که در این مدت گمرک‌های خارگ، گناوه، دیر، منطقه پارس جنوبی، کنگان، ریگ، بوالخیر، دیلم و منطقه ویژه اقتصادی بوشهر1 و 2، فعالیت صادراتی داشته‌اند و مابقی نیز در حوزه واردات کالاهای ملوانی و تعاونی مرزنشینان فعالیت می‌کنند.

وی کشورهای چین، امارات متحده عربی، ژاپن، هند، کره جنوبی، مصر، ترکیه و عراق را مقصد کالاهای صادراتی دانست و بیان کرد: میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، گوسفند زنده، ماهی، میگوی پرورشی، سیمان، یونجه، سنگ گچ و سنگ خرد از مهم‌ترین محصولات صادراتی استان بوشهر است.

مدیرکل گمرک استان بوشهر با اشاره به واردات یک میلیون و 477 هزار تن کالا از گمرکات استان بوشهر در سال گذشته گفت: این کالاها که به ارزش افزون بر 2 میلیارد و 743 میلیون دلار است از طریق گمرک‌های استان بوشهر وارد کشور شده است.

وی افزود: کالاهای وارداتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 22 و از لحاظ ارزش 36 درصد کاهش نشان می‌دهد.

نوروزی با اشاره به افزایش درآمدهای گمرکی استان بوشهر در سال گذشه بیان کرد: درآمد گمرکات استان بوشهر در سال گذشته 2 هزار و 25 میلیارد تومان  ثبت شده که از مبلغ مصوب شده توسط مجلس شورای اسلامی برای گمرکات استان بوشهر در سال بیشتر بوده است.