جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

۲۸۵ آمارگیر در اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان بوشهر مشارکت دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۸۵ آمارگیر در اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان بوشهر مشارکت دارند

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر گفت: طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن از سوم مهرماه در استان بوشهر اجرایی می‌شود که از ۵۰۰ نفر دست‌اندرکار اجرای این طرح ۲۸۵ نفر آنها آمارگیر هستند.

۲۸۵ آمارگیر در اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان بوشهر مشارکت دارند

 

 علیرضا محمدی  در جمع خبرنگاران در بوشهر از  آغاز طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن از روز شنبه سوم مهرماه در استان بوشهر خبرداد و اظهار داشت: هدف کلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات پایه‌ای در باره تعداد، ساختار و ویژگی‌های عمده افراد جامعه و واحدهای مسکونی برای برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران، دولت‌مردان، پژوهشگران و سایر کاربران است.
وی با اشاره به تاریخچه سرشماری در ایران خاطر نشان کرد: نخستین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران در سال 1335 توسط اداره آمار عمومی وزارت کشور اجرا شد که پس از تصویب قانونی در این زمینه قرار شد هر 10 سال یکبار این سرشماری انجام شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر با اشاره به اینکه  امسال هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن از سوم مهرماه اجرایی می‌شود تصریح کرد: امسال برای نخستین بار سرشماری به دو شیوه مدرن و الکترونیکی انجام می‌شود.
محمدی باغملایی به روش خود تکمیلی در سرشماری عمومی نفوس و مسکن پرداخت و افزود: این روش از سوم تا 24 مهرماه با مراجعه سرپرست یا یکی از اعضای خانوار به سامانه اینترنتی سرشماری عمومی نفوس مسکن و تکمیل فرم خانوار اجرا می‌شود.
وی به مرحله دوم و روش مصاحبه‌ای سرشماری عمومی نفوس و مسکن پرداخت و گفت: در این روش ماموران سرشماری از 25 مهر تا 25 آبان به محل سکونت خانوارها مراجعه و از طریق مصاحبه با یکی از اعضای خانوار، اطلاعات مورد نظر را جمع‌آوری و در تبلت همراه خود ذخیره می‌کنند.
معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر با بیان اینکه افرادی که از طریق اینترنت فرم خانوار را تکمیل کرده‌اند مجددا توسط مامور سرشماری نمی‌شوند بیان کرد: در این روش مامور آمارگیر که دارای کارت شناسایی و لباس  مخصوص سرشماری هستند با مراجعه به خانوار در صورتی که از طریق اینترنت ثبت‌نام کرده‌اند کدآماری که در اختیار خانوارها است دریافت و در تبلت وارد می‌کنند.
محمدی باغملایی با بیان اینکه سرشماری بوسیله حضور ماموران پیچیده و پرهزینه است تاکید کرد: شرکت  در سرشماری عمومی نفوس و مسکن از طریق اینترنت آسان است و تکمیل فرم پرسشنامه اینترنتی وقت زیادی از خانوار نمی‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه  دست اندرکاران سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر کاهش یافته است گفت: تعداد آمارگیران سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر از 900 نفر دور قبل اکنون به 285 نفر آمارگیر  به سبب اجرای سرشماری به روش اینترنتی کاهش یافته است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر با بیان اینکه مشارکت داوطلبان برای سرشماری عمومی نفوس و مسکن مورد توجه است گفت:  تاکنون یک‌هزار و 900 داوطلب  برای همکاری در طرح سرشماری نفوس و مسکن به عنوان آمارگیر ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 290 نفر با داشت معیارها  پس از گزینش جذب می‌شوند.
وی تعداد دست‌اندر کار اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر را 500 نفر دانست و خاطر نشان کرد: از این تعداد، 289 نفرشان آمارگیر هستند که تعداد آمارگیران نسبت به دوره قبل کاهش چشمگیری داشته است.
محمدی باغملایی با بیان اینکه اطلاعات کسب شده شخصی خانوارها در دسترسی هیچ سازمان و فردی قرار نمی‌گیرد تصریح کرد: بر اساس دستور‌العمل اطلاعات و آمار خانوارها  در اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن به صورت محرمانه نگه‌داری می‌شود و تنها برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری از آن استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه همه خانوارها در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن تحت پوشش این  طرح قرار می‌گیرند تصریح کرد: اتباع خارجی هم در اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن سرشماری می‌شوند.