جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان دشتستان به آبیاری نوین مجهز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان دشتستان به آبیاری نوین مجهز شد

۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان دشتستان به آبیاری نوین مجهز شد

۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان دشتستان به آبیاری نوین مجهز شد

محمدامین جلالی صبح امروز در نشست بررسی روند اجرای طرح‌های جهاد کشاورزی در دشتستان، با بیان اینکه دشتستان از ظرفیت مهمی در عرصه کشاورزی و تولید محصول  دارد اظهار داشت: تولید بیش از 70 درصد محصولات کشاورزی استان بوشهر در دشتستان نشان از جایگاه مهم این شهرستان در عرصه کشاورزی است.

وی دشتستان را قطب تولید خرمای استان بوشهر دانست و گفت: از 170 هزار تن محصولات نخیلات استان بوشهر 135هزار تن آن در دشتستان تولید می‌شود.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی دشتستان با اشاره به اینکه محصولات نخست نخیلات وارد بازار شده است خاطر نشان کرد: اکنون خارک و رطب که 20درصد محصول نخیلات شامل می‌شود وارد بازار شده و این محصول تا نیمه‌های شهریور ماه برداشت آن ادامه دارد.

جلالی با اشاره به توسعه طرح‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی دشتستان بیان کرد: تاکنون 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به آبیاری نوین تحت فشار مجهز شده است.

وی تصریح کرد: در یک سال اخیر بیش از یک‌ هزار و 700 هکتار از اراضی شهرستان دشتستان تحت پوشش آبیاری نوین تحت فشار قرار گرفته و تعداد بهره برداران این طرح 174 نفر است.

جلالی با بیان اینکه از سال 71 تاکنون 20 هزار هکتار از اراضی این مدیریت به آبیاری تحت فشار مجهز شده افزود: 65 درصد از این مقدار از محل اعتبارات بلاعوض و تسهیلات مدیریت انجام شده و 35 درصد هم خوداجرایی توسط کشاورزان بوده است.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی دشتستان با بیان اینکه محدودیت منابع آبی یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و تهدیدات کشاورزی در عصر حاضر است، گفت: تنها راه مدیریت این بحران استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری است چراکه رعایت الگوی کشت، زمینه‌ای برای ارزش افزوده اقتصادی فراهم می‌کند.

جلالی اظهار داشت: کاهش هدر رفت منابع ارزشمند آبی از دستاوردهای ارزشمندی است که با اجرای طرح آبیاری تحت فشار شاهد تحقق آن هستیم و این موضوع سبب مقرون به صرفه شدن کشاورزی می‌شود.