جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

۲۰ دستگاه حفاری چاه آب غیرمجاز در استان بوشهر توقیف شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۰ دستگاه حفاری چاه آب غیرمجاز در استان بوشهر توقیف شد

۲۰ دستگاه حفاری چاه آب غیرمجاز در استان بوشهر توقیف شد

۲۰ دستگاه حفاری چاه آب غیرمجاز در استان بوشهر توقیف شد

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: در راستای مقابله با متخلفان و متجاوزان منابع آب زیر زمینی در دو هفته گذشته ۲۰ دستگاه حفاری چاه آب غیر مجاز در استان بوشهر توقیف شده است.

حسین باشی‌زادگان در نشست بررسی چاه‌های آب کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی استان بوشهر در وضعیت بحرانی قرار دارند اظهار داشت: بیش از 80 درصد دشت‌های استان بوشهر ممنوعه و برداشت آب از آنها غیر ممکن است.

وی برداشت بی‌رویه و غیر مجاز و خشکسالی‌های پی در پی را عامل خشک شدن چاه‌ها و منابع زیر زمینی استان بوشهر دانست و گفت: برای جلوگیری از تشدید بحران کم‌آبی طرح حراست و حفاظت از دشت‌ها و برداشت آب از چاه‌های موجود در استان بوشهر اجرا شده و با متخلفان برخورد قضایی می‌شود.

معاون شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه چاه‌های غیر مجاز آب در استان بوشهر مسدود می‌شوند گفت: از 13 هزار و 500 حلقه چاه آب کشاورزی استان بوشهر بیش از 5 هزار و 500 حلقه آن چاه آن غیر مجاز است که عملیات مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز در استان بوشهر آغاز شده است.

باشی‌زادگان با بیان اینکه ماموران گشت و بازرسی شرکت آب در استان بوشهر با حفاران غیر مجاز چاه آب برخورد می‌کند تصریح کرد: با تلاش ماموران و تیم‌های گشت و بازرسی شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر در دو هفته گذشته 20 دستگاه حفاری چاه آب غیر مجاز در این استان توقیف شده است.

وی با بیان اینکه حفاری چاه آب بدون اخذ پروانه صلاحیت حفاری از وزارت نیرو ممنوع است گفت:  بر اساس قانون توزیع عادلانه آب، اشخاص حقیقی و حقوقی که حرفه آنها حفاری است بدون داشتن پروانه صلاحیت حفاری از وزارت نیرو، مجاز به حفاری  چاه آب نیستند و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

معاون آب منطقه‌ای استان بوشهر تاکید کرد: وزارت نیرو می‌تواند با اجازه دادستانی دستگاه حفاری غیر مجاز  که اقدام به حفاری چاه آب می‌کند را توقیف کند.

باشی زادگان با اشاره به اینکه وضعیت منابع آب زیر زمینی استان مناسب نیست، اظهار داشت: متاسفانه برداشت بسیار از منابع آب زیر زمینی سبب شده تا امروز بوشهر با کسری مخزن مواجه باشد.

وی با اشاره به به اینکه برداشت شن و ماسه از کف رودخانه‌ها و آبره‌ها ممنوع است افزود: شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با هر گونه تخلف اعم از حفاری غیر مجاز، برداشت غیر مجاز از منابع آب و برداشت شن و ماسه از کف رودخانه‌ها و آبراه‌ها برخورد قانونی می‌کند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر از بهره‌برداران آبهای زیر زمینی خواست تا در حفاظت از منابع ارزشمند زیر زمینی با خودداری از اضافه برداشت و حفر چاه غیر مجاز  در جلوگیری از تشدید بحران‌ها کم‌آبی تلاش کنند.