جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

۲۰۰۰ سند خلیج فارس در مرکز اسناد ملی بوشهر جمع آوری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۰۰۰ سند خلیج فارس در مرکز اسناد ملی بوشهر جمع آوری شد

۲۰۰۰ سند خلیج فارس در مرکز اسناد ملی بوشهر جمع آوری شد

غلامحسین نظامی ظهر امرور در نشست بررسی روند فعالیت مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان بوشهر با اشاره به اینکه ساختمان این مرکز دارای قدمت تاریخی است اظهار داشت: این ساختمان قدمت 110 ساله دارد و در دوره قاجار عمارت مسکونی رئیس و نائب رئیس بانک شاهی بوشهر بوده است.

وی با بیان اینکه مرکز اسناد ملی استان بوشهر دارای دو بخش اسناد و کتابخانه است گفت: 80 درصد ظرفیت این مرکز بر روی اسناد متمرکز شده و اسناد دستگاه اجرایی، سازمانها و اشخاص در این مرکز بایگانی میشود.

نظامی با اشاره به اینکه هیچ مدیر یا کارمندی حق امحاء اسناد و مدارک را ندتاکید کرد: 95 درصد اسنادی که در این مرکز نگهداری میشود دولتی است و شامل اسناد و مکاتبات دستگاههای مختلف اداری از جمله گمرک طی سالهای 1340 تاکنون است.

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان بوشهر با بیان اینکه تاکنون 330 تن اوراق و اسناد بلااستفاده استان به فروش رفته است خاطر نشان کرد: 5 هزار مترمربع از فضای ادارات تخلیه شده تا نیاز به احداث ساختمان جدید برای اسناد نباشد.

وی از جمع آوری اسناد خلیج فارس در بوشهر خبرداد و تصریح کرد: با توجه به جایگاه استان بوشهر در خلیج فارس 2 هزار سند در زمینه خلیج فارس در مرکز اسناد ملی بوشهر جمع آوری شده است.

نظامی افزود:در این مرکز 20 هزار سند اهدایی مردمی نگهداری میشود که بخشی از آنها شامل اسناد ازدواج قدیمی و مصاحبه با ناخدایان کشتی است که به هند و آفریقا سفر میکردند.

وی با دعوت از دانشجویان برای تحقیق و پژوهش بر روی اسناد گفت: تاکنون اسناد زیادی را در اختیار دانشجویان رشته تاریخ قرار گرفته و از حضور دانشجویان دوره ارشد یا دکتری در رشته مختلف برای تحقیق و پژوهش بر روی اسناد ارزشمندی که در اینجا نگهداری میشودمورد استقابل قرار می گیرد.