جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

۱۵ هزار تن میگوی پرورشی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

۱۵ هزار تن میگوی پرورشی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد

۱۵ هزار تن میگوی پرورشی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد


۱۵ هزار تن میگوی پرورشی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد

۱۵ هزار تن میگوی پرورشی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد

قاسم رضائیان ظهر دیروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه تب کریمه کنگو یکی از بیماری‌های ویروسی اشتراک بین انسان و دام است اظهار داشت: این بیماری بومی کشور است و معمولا در فصل گرما در جمعیت انسانی اتفاق می‌افتد و در حالیکه این بیماری در دام هیچگونه علائمی ندارد باید به توصیه‌های بهداشتی توجه ویژه شود.

وی با  تاکید بر جلوگیری از خرید گوشت قرمز از مراکز غیرمجاز گفت: مردم از مرکز غیر مجاز نسبت به تهیه گوشت قرمز اقدام نکنند چراکه گوشت قرمز باید دارای  به مهر بازرسی دامپزشکی  باشد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با بیان اینکه از خرید گوشت قرمز از مراکز بین‌راهی و فاقد هویت جلوگیری شود افزود: از جمله راه‌های انتقال بیماری مشترک بین انسان و دام کشتار غیر‌مجاز و خرید از مراکز بین راهی و فاقد هویت است.

رضائیان‌زاده با بیان اینکه تب کریمه کنگو کاملا کنترل شده است، خاطر‌نشان کرد: این بیماری در کشور کاملا کنترل شده و هیچ گونه آثاری از این بیماری در مراکزی که تحت پوشش برنامه‌های بازرسی دامپزشکی است، وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه پرورش میگو یکی از محصول مهم استان‌های ساحلی است، تصریح کرد: 5 استان ساحلی بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و گلستان تحت پوشش پرورش میگو است که استان بوشهر در این عرصه بیشترین تولید و صادرات دارد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به کنترل بیماری لکه سفید میگو در کشور خاطر‌نشان کرد: برای پیشگیری از شیوع بیماری لکه سفید میگو و مراقبت از مزارع پرورشی، قبل از فصل فعالیت پرورش دهندگان میگو ستاد ساماندهی در دامپزشکی تشکیل شده است.

رضائیان‌زاده با بیان اینکه پایش میگو و جلوگیری و مراقبت از مزارع پرورش میگو از رسالت مهم ستاد ساماندهی  میگوی پرورشی است افزود: تاکنون بیماری لکه سفید میگو در مزاع پرورشی گزارش نشده و این درحالی است که رعایت دقیق بهداشتی از بروز بیماری لکه سفید جلوگیری می‌کند.

وی با تاکید بر نظارت دقیق برای انتقال پست لارو میگو در استخرهای پرورشی گفت: تمام مراحل پرورش میگو باید تحت نظارت بهداشتی باشد به‌گونه‌ای که رشد این بیماری همواره به سبب  نبود مراقبت‌های بهداشتی ایجاد می‌شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه عمده تولیدات میگوی پرورشی صادر می‌شود خاطر نشان کرد:تولید و پرورش میگو در 5 استان‌ ساحلی افزایش یافته به‌گونه‌ای که سال گذشته 15 هزار و 243 تن میگوی پرورشی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شده است.