سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

۱۵ محوطه تاریخی استان بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۵ محوطه تاریخی استان بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر گفت: از یک‌هزار و ۳۰۰ اثر شناسایی شده بوشهر تاکنون ۲۸۹ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که امسال برای ثبت ۱۵ محوطه تاریخی این استان پرونده سازی می‌شود.

۱۵ محوطه تاریخی استان بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود

 

نصرالله ابراهیمی با بیان اینکه این استان در حوزه ابنیه تاریخی دارای جایگاه ویژه‌ای است اظهار داشت: آثار تاریخی استان بوشهر با بیش از 4 هزار سال در منطقه سیراف نشان از جایگاه تایخی استان بوشهر است.
وی با بیان اینکه آثار کشف شده در منطقه سیراف نشان از هویت دریانوردی ایرانیان در پهنه آب‌های خلیج‌فارس و دیگر دریاهای آزاد است، تصریح کرد: اوج فعالیت بندر تاریخی سیراف در دوره‌های ساسانی و قرن چهارم هجری ثبت شده و سیراف به‌عنوان بندری تجاری، دریانوردی همچون نگینی درخشان در ساحل خلیج‌فارس تابنده است.
معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه تاکنون 22 اثر در این محوطه تاریخی و باستانی ثبت ملی شده است، افزود: پرونده یک اثر هم برای ثبت جهانی در یونسکو مراحل آماده‌شدن را سپری می‌کند.
ابراهیمی با اشاره به اینکه در استان بوشهر یک‌هزار و 300 اثر تاریخی شناسایی شده است گفت: از یک‌هزار و 300 اثر شناسایی شده استان بوشهر تاکنون 289 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که امسال برای ثبت 15 محوطه تاریخی این استان پرونده‌سازی می‌شود.
وی با اشاره به ثبت اثرهای ناملموس بیان کرد: امسال 30 اثر ملموس و ناملموس در استان بوشهر که پرونده‌های آن تشکیل شده در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود.
معاون میراث فرهنگی استان بوشهر ثبت آثار تاریخی ورزشی را مورد اشاره قرار داد و خاطر‌نشان کرد: این اماکن ورزشی پس از مستندسازی و مستندنگاری برای ثبت به مرکز کشور ارسال می‌شود.
ابراهیمی ثبت آثاری همچون درختان قدیمی را از دیگر برنامه‌ها داست و افزود: این استان در بخش‌های عزاداری، بازی‌های محلی و صنایع دستی دارای ظرفیت‌های مهمی است که این آثار ناملموس برای ثبت در فهرست در آثار ملی مستند سازی می‌شود.