جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

۱۵۰ لاک‌پشت دریایی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم بوشهر پلاک‌گذاری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۵۰ لاک‌پشت دریایی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم بوشهر پلاک‌گذاری شد

۱۵۰ لاک‌پشت دریایی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم بوشهر پلاک‌گذاری شد

۱۵۰ لاک‌پشت دریایی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم بوشهر پلاک‌گذاری شد

 

رئیس اداره محیط زیست دریایی بوشهر گفت: در اجرای طرح پایش لاک‌پشت‌های دریایی با مشارکت انجمن طرح سرزمین ۱۵۰ لاک‌پشت دریایی در جزیره نخلیو و ام‌الگرم بوشهر تک‌گذاری شد.
محمد امین طلاب با بیان اینکه مناطق مختلف استان بوشهر زیستگاه انواع لاک‌پشتان دریایی است اظهار داشت: مناطق نای‌بند، خارگ، خارگو، نخیلو و ام‌الگرم زیستگاه لاک‌پشت منتقار عقابی است که هرساله در این مناطق اقدام به زاد و ولد می‌کنند.
وی از تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها در مناطق یاد شده خبرداد و گفت: تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی هر ساله در مناطق حفاظت شده استان بوشهر تا تیرماه ادامه دارد.
رئیس اداره محیط زیست دریایی بوشهر با بیان اینکه جوجه لاک‌پشت‌ها از مرداد ماه از تخم بیرون می‌آیند خاطر نشان کرد: همه ساله با شروع فصل بهار لاک پشت‌های دریایی منتقار عقابی که در معرض انقراض هستند به مناطق و جزایر حفاظت شده استان بوشهر برای تخم‌گذاری روی می‌آورند.
طلاب با اشاره به پایش لاک‌پشت‌ها در مناطق مختلف استان بوشهر گفت: در اجرای طرح پایش لاک‌پشت‌های منتقار عقابی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم بوشهر انجمن طرح سرزمین 150 لاک‌پشت دریایی تک‌گذاری کرده است.
وی با بیان اینکه در این طرح لاک‌پشت‌ها بیومتری می‌شوند افزود: لاک‌پشت‌ها که برای تخم‌گذاری به جزیره نخیلو و ام‌الگرم روی می‌آورند ضمن اندازه‌گیری طول و عرض بدن آنها، آنها را تک گذاری و پلاک‌گذاری می‌کنند.
رئیس اداره محیط زیست دریایی بوشهر با اشاره به اینکه پلاک‌گذاری لاک‌پشتان دریایی تا اواخر تیرماه ادامه دارد خاطر نشان کرد: تاکنون 150 لاک‌پشت در جزیره نخیلو وام‌الگرم پلاک‌گذاری شده است.
طلاب جزیره نخیلو و ام‌الگرم را از نادرترین جزایر جهان و بی‌نظیرترین جزیره خاورمیانه در زمینه زادآوری لاک پشت‌ها دانست و افزود: این جزیره، تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر قرار است که به سبب پوشش مناسب گیاهی، بستر ماسه‌های صدفی و خالی از سکنه بودن، محل ایده‌آلی برای تخم‌گذاری لاک پشت‌ها است.
وی نقش لاک‌پشت‌های دریایی در چرخه زیستی دریا  مورد اشاره قرار داد و  گفت: از عوامل تهدید لاک‌پشت دریایی گرفتار شدن در تورهای صیادی، صیادی، آلودگی‌های دریایی و تخریب محل تخم‌گذاری آنها است.
رئیس اداره محیط زیست دریایی بوشهر با اشاره به عملیات پایش لاک‌پشتان دریایی در نایبند، خارگ و خارگو خاطر نشان کرد: با شروع فصل تخم‌گذاری، کارشناسان محیط زیست استان بوشهر با حضور در مناطق پارک ملی دریایی دیر- نخیلو ، پارک ملی دریایی نای بند و سواحل خارگ ضمن  پایش سواحل نسبت به پلاک‌گذاری لاک پشت‌ها اقدام می‌کنند.