سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

۱۲۵۰ میلیارد ریال برای طرح پرورش ماهی در قفس بوشهر سرمایه‌گذاری می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۲۵۰ میلیارد ریال برای طرح پرورش ماهی در قفس بوشهر سرمایه‌گذاری می‌شود

۱۲۵۰ میلیارد ریال برای طرح پرورش ماهی در قفس بوشهر سرمایه‌گذاری می‌شود

۱۲۵۰ میلیارد ریال برای طرح پرورش ماهی در قفس بوشهر سرمایه‌گذاری می‌شود

 

مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: طرح پرورش ماهی در قفس در آبهای خلیج فارس در استان بوشهر در سه فاز با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

عباسعلی زنده‌بودی در نشست بررسی اجرای طرح‌های پرورش ماهی در قفس با بیان اینکه  استان بوشهر در پرورش آبزیان دارای ظرفیت بالایی است اظهار داشت: اکنون بیش از 4 هزار هکتار از اراضی ساحلی این استان به پرورش میگو اختصاص دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در آبهای خلیج فارس در استان بوشهر تصریح کرد: طرح پرورش ماهی در قفس در سه فاز در آبهای خلیج فارس در استان بوشهر اجرا می‌شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه بیش از یک‌هزار و 250 میلیارد ریال در طرح پرورش ماهی در قفس سرمایه‌گذاری می‌شود تصریح کرد: در فاز نخست 250 میلیارد ریال، در فاز دوم و سوم در مجموع  بیش از یک‌هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری می‌شود که 35 درصد آن توسط سرمایه گذاران این طرح تامین می‌شود.

زنده‌بودی افزود: این طرح شامل زنجیره‌های کامل تولید از قبیل مرکز تکثیر و تولید بچه ماهی، مرکز نوزاد گاهی، مرکز فرآوری ماهی و مزرعه پرورشی است.

وی با بیان اینکه مزرعه پرورشی ماهی در قفس شامل 2 بخش است گفت: بخش آبی که شامل قفس‌های شناور بر سطح دریا است و در فاز نخست 12 قفس 5 هزار متر مکعبی اجرا و به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به اجرای بخش خشکی طرح پرورش ماهی در قفس بیان کرد: بخش خشکی یا پسکرانه که در جوار سد رئیسعلی دلواری به مساحت 10 هزارمتر مربع ایجاد شده و شامل تاسیسات، تجهیزات و ابنیه پشتیبانی است.

زنده‌بودی با بیان اینکه طرح پرورش ماهی در قفس در مناطقی از دریای خلیج فارس که عمق 20 تا 30 متر دارند قابل اجراست افزود: هم اکنون برای توسعه پرورش ماهی در قفس طرح‌های مدونی مطالعه شده که امسال اجرایی می‌شود.

وی، میزان اشتغالزایی مستقیم این طرح را پس از تکمیل تمام زنجیره های تولید آن به ازای هر 10 تن تولید،  یک نفر دانست و گفت: اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در آبهای استان بوشهردر مجموع می‌تواند تا 600 نفر اشتغالزایی مستقیم داشته باشد.

زنده‌بودی تصریح کرد: در هر قفس 350 هزار قطعه بچه ماهی ذخیر می‌شود و تعداد قفس‌ها در فاز نخست طرح 12 عدد است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به اینکه در پرورش ماهی در قفس گونه پرورشی آن ماهی قزل‌آلا است افزود: مدت زمان پرورش آن در هر دوره 4 تا 5 ماه است

زنده بودی افزود: متوسط وزن هر ماهی در زمان برداشت 400 گرم برای مصرف داخلی  و بالاتر از یک‌ کیلوگرم برای صادرات است.