جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

۱۱.۸ میلیارد تومان برای حل مشکلات خشکسالی عشایر استان بوشهر نیاز است - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۱.۸ میلیارد تومان برای حل مشکلات خشکسالی عشایر استان بوشهر نیاز است

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر گفت: عشایر استان بوشهر در تامین آب آشامیدنی و علوفه دامی در بحران خشکسالی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که برای تحقق مطالبات عشایر در برنامه کوتاه مدت به ۱۱.۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

۱۱.۸ میلیارد تومان برای حل مشکلات خشکسالی عشایر استان بوشهر نیاز است

 

 فرهمند آقایی در نشست شورای عشایر استان بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر میزبان 5 هزار و 200 خانوار عشایر است اظهار داشت: 31 هزار نفر جمعیت عشایر استان بوشهر از ایل قشقایی است که یک‌هزار و 879 خانوار  ساکن و مابقی کوچ‌رو است.
وی با بیان اینکه عشایر در 25 کانون اسکان دارند گفت: عشایر در 8 شهرستان استان بوشهر اسکان دارند که بیشترین عشایر در مناطق عشایری دشتستان، دشتی و تنگستان امرار معاش می‌کنند.
مدیرکل امور عشایر استان بوشهر با اشاره به وضعیت نامناسب بارندگی در استان بوشهر خاطر نشان کرد: عشایر 7 ماه در استان بوشهر ساکن هستند که به سبب کاهش بارش باران، عشایر در تامین علوفه و آب آشامیدنی با مشکل جدی مواجه هستند.
آقایی با اشاره به مشکلات مراتع استان بوشهر خاطر نشان کرد: به سبب کاهش بارندگی مراتع استان بوشهر با کمبود تولید علوفه روبه‌رو هستند و این در حالی است که آب چشمه‌ها و چاه‌های مربوط به عشایر استان بوشهر خشک شده است.
وی با تاکید بر این نکته که فعالیت عشایر باید توجیه اقتصادی داشته باشد گفت: توجیه اقتصادی در امور عشایر در تامین آب و تولید علوفه در طبیعت محقق می‌شود  که اگر این مهم محقق نشد فعالیت عشایر توجیه اقتصادی ندارد.
مدیرکل امور عشایر استان بوشهر با تاکید بر کاهش تنش بحران در حوزه فعالیت عشایر افزود: برای تامین آب عشایر استان بوشهر هر چند تانکرهای آبرسان به 10 تانکر افزایش یافته ولی برای حل مشکلات عشایر به تانکرهای بیشتری نیاز است.
آقایی با تاکید بر تامین علوفه دام عشایر استان بوشهر تصریح کرد: عشایر کو‌چ‌رو استان بوشهر کوچ قشلاقی خود را از مهر ماه به استان بوشهر آغاز کرده‌‌اند که با توجه به عدم بارندگی در مدت استقرار عشایر نیاز است علوفه دام عشایر از طریق اتحادیه‌های تعاونی به صورت یارانه‌ای تامین شود.
وی با بیان اینکه 8 درصد اعتبارات عمرانی عشایر استان بوشهر تخصیص یافته است افزود:عشایر استان بوشهر در تامین آب آشامیدنی و  علوفه دامی در بحران خشکسالی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که برای تحقق مطالبات عشایر در برنامه کوتاه مدت به 11.8 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
مدیرکل امور عشایر استان بوشر با تاکید بر اجرایی شدن طرح سطح صیقلی در مناطق عشایری استان بوشهر گفت: اجرای این طرح در زمان بارش بارندگی حتی به میزان اندک می‌تواند در هدایت آبهای روان به سمت آب‌انبارهای عشایری تاثیر گذار باشد.
آقایی بیان کرد: برای اجرای طرح صیقلی در مناطق عشایری استان بوشهر به 40 میلیارد ریال اعتیار نیاز است.
وی  با تاکید بر تامین 75 میلیارد ریال برای تامین علوفه دامی عشایر تصریح کرد: برای خرید و اجاره کردن تانکر آبرسان به 4.5 میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا از این طریق بحران کم‌آبی در مناطق عشایری کاهش یابد.