سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

۱۱.۶ هزار نفر در کنکور سراسری استان بوشهر شرکت کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۱.۶ هزار نفر در کنکور سراسری استان بوشهر شرکت کردند

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: در آغاز برگزاری کنکور سراسری بیش از ۱۱ هزار و ۶۴۸ نفر در ۵ رشته در ۱۱ حوزه انتحانی در استان بوشهربا هم رقابت می‌کنند.

۱۱.۶ هزار نفر در کنکور سراسری استان بوشهر شرکت کردند

 

 عبدالمجید مصلح هم‌زمان با آغاز کنکور سراسری در جمع خبرنگاران در بوشهر آمار داوطلبان ثبت نام کننده برای رقابت در کنکور امسال را 860 هزار و 109 نفر اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد شرکت کننده در چهل و ششمین کنکور سراسری 11 هزار و 648 نفرشان معادل 1.35 درصد در استان بوشهر با هم رقابت می‌کنند.
وی با بیان اینکه از تعداد شرکت‌کنندگان 65 درصدشان زن هستند تصریح کرد: از تعداد شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری 7 هزار و 571 نفرشان زن و 4 هزار و 77 نفر مرد هستند.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر با بیان اینکه 65 درصد شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری استان بوشهر بانوان هستند گفت: 65 درصد داوطلبان کنکور سراسری در استان بوشهر را زنان و 35 درصد داوطلبان را مردان تشکیل می‌دهند.
مصلح با اشاره به اینکه داوطلبان در 5 رشته شرکت کرده‌اند افزود: استان بوشهر  1.35 درصد کل داوطلبان کنکور سراسری در کشور تشکیل می‌دهد که رشته علوم تجربی با تعداد شش هزار و 725 نفر بیشترین شرکت کننده و گروه هنر با 728 شرکت کننده کمترین شرکت کننده در کنکور استان بوشهر دارند.
وی با بیان اینکه از مجموع شرکت‌کنندگان شش هزار و 725 نفر معادل 57.7 درصد در رشته تجربی در استان بوشهر ثبت نام کرده‌اند افزود: این آمار در کشور 60 درصد است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر با اشاره به شرکت یک‌ هزار 713 شرکت کننده در گروه ریاضی و فنی شرکت کرده‌اند گفت: از میان داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور سراسری معادل 14.7 درصد در گروه ریاضی و فنی باهم رقابت می‌کنند که این آمار در سطح کشور 19 درصد است.
مصلح با بیان اینکه بیشترین گرایش متقاضیان به سمت رشته تجربی است خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در دنیا شاخص توسعه یافتگی گرایش به سمت رشته‌های صنعتی، فنی و مهندسی است باید در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.
وی تعداد شرکت‌کنندگان در رشته علوم انسانی را یک‌ هزار و 265 نفر دانست و افزود: معادل 10.8 درصد شرکت‌کنندگان در رشته علوم انسانی شرکت کرده‌اند که این آمار در سطح کشور 19 درصد است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر با اشاره به اینکه یک‌ هزار و 217 نفر در رشته‌های زبان خارجه شرکت کرده‌اند تصریح کرد: معادل 10.4 درصد از شرکت‌کنندگان کنکور سراسری در استان بوشهر در رشته زبانهای خارجی در استان با هم رقابت می‌کنند که این آمار نسبت به کشور که تنها یک درصد است رشد 10 برابری دارد.
مصلح با اشاره به شرکت 728 نفر از کنکوری‌های امسال در استان بوشهر در رشته‌های هنر گفت: کنکورهای استان بوشهر معادل 6.25 درصد در رشته هنر با هم رقابت می‌کنند این در حالی است که این آمار در سطح کشور هفت دهم درصد است.
وی با اشاره به اینکه کنکور سراسری در 10 حوزه و منطقه در استان بوشهر برگزار می‌شود افزود: شهرستان بوشهر با 3 هزار و 857 شرکت کننده بیشترین داوطلب و خارگ با 73 داوطلب کمترین شرکت کننده در استان بوشهر دارد.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: در دشتستان 2 هزار و 988 داوطلب، تنگستان 414 داوطلب، جم 758 داوطلب، دشتی 879 داوطلب، دیر 711 داوطلب، دیلم 269، کنگان 685 و گناوه یک‌ هزار و 13 داوطلب در کنکور سراسری استان بوشهر شرکت دارند.