جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

یک میلیارد متر مکعب روان‌آب‌های استان بوشهر راهی دریا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

یک میلیارد متر مکعب روان‌آب‌های استان بوشهر راهی دریا می‌شود

یک میلیارد متر مکعب روان‌آب‌های استان بوشهر راهی دریا می‌شود

یک میلیارد متر مکعب روان‌آب‌های استان بوشهر راهی دریا می‌شود

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ‌بوشهر گفت: بیش از ۹۲ درصد منابع آب آشامیدنی ‌بوشهر خارج از استان قرار دارد و این در حالی است که سالانه یک‌میلیارد متر مکعب از روان‌آب‌های ناشی از بارندگی از دسترس خارج و راهی دریا می‌شود.

رجایی با بیان اینکه در 17 منطقه استان طرح‌های مطالعاتی در حوزه تامین آب اجرایی شده است، اظهار داشت: استان بوشهر با وسعت 23 هزار کیلومتر مربعی دارای سه حوضه آبریز شامل حله، موند و مهران و رودخانه‌های اصلی آن نیز شاپور، دالکی، باغان و باهوش است.

وی با بیان اینکه مصرف آب سالانه در استان بوشهر 934 میلیون متر مکعب است، افزود: از این میزان آب 43 درصد از منابع سطحی و 57 درصد نیز از منابع زیرزمینی برداشت می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه 87 درصد آب استان بوشهر در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، بیان کرد: 12 درصد در بخش آب شرب و یک درصد نیز در بخش صنعت مصرف می‌شود.

رجایی با بیان اینکه سالانه 482 میلیون متر‌مکعب از آب‌های سطحی در استان بوشهر برداشت می‌شود، افزود: سالانه 150 میلیون متر‌مکعب کسری مخزن آب در استان بوشهر وجود دارد که بیش از یک متر سطح ایستایی آب را سبب شده است.

وی با تاکید بر اجرایی شدن سدهای باغان، خائیز و باهوش در استان بوشهر گفت: این سدها که دارای مجوز هستند لازم است از ردیف‌های اعتباری، بودجه آن ابلاغ شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه 5 طرح آبرسانی در دست اجراست بیان کرد: 5 طرح آبرسانی در استان بوشهر در دست مطالعه است که امید می‌رود امسال عملیات اجرایی آنها آغاز شود.

رجایی با اشاره به شبکه‌های آبیاری و زهکشی بیان کرد: اعتبار ساخت سدهای مطالعه شده در استان بوشهر 384 میلیارد تومان است که فاینانس داخلی و خارجی آن به بانک مرکزی تحوی ولی اکنون در حالت بلاتکلیفی قرار دارد.

وی با بیان اینکه 60 هزار هکتار از اراضی استان بوشهر زیر پوشش شبکه آبیاری و زهکشی قرار دارند خاطر نشان کرد: با ساخت و توسعه سدهای مطالعه شده می‌توان کمک شایانی به توسعه بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال استان کرد.

رجایی تامین آب آشامیدنی مطمئن استان بوشهر تا سال 1425 با میزان 145 میلیون متر مکعب از اهداف برنامه‌ریزی شده است، افزود: این مهم از طریق احداث سدهای مخزنی و انتقال آب میان حوزه‌ای از استان‌های همجوار صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از اجرایی شدن مفاد  سند چشم‌انداز 20 ساله برای بهره‌برداری از آب‌های سطحی خبر داد و بیان کرد: اجرای طرح‌ تعادل‌بخشی سفره‌های آب‌های زیرزمینی اجرایی شده که بخشی از کسری آب استان بوشهر در حوزه کشاورزی و صنعت را جبران می‌کند.

رجایی با اشاره به اینکه استان بوشهر از نظر داشتن منابع تامین آب در وضعیت مطلوبی قرار ندارد، تصریح کرد: بیش از 92 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر خارج از استان قرار دارد و این در حالی است که سالانه یک‌میلیارد متر مکعب از روان‌آب‌های ناشی از بارندگی از دسترس خارج و راهی دریا می‌شود.