جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

گشت ویژه نظارت بستر رودخانه در منابع آب جم راه‌اندازی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

گشت ویژه نظارت بستر رودخانه در منابع آب جم راه‌اندازی می‌شود

گشت ویژه نظارت بستر رودخانه در منابع آب جم راه‌اندازی می‌شود

گشت ویژه نظارت بستر رودخانه در منابع آب جم راه‌اندازی می‌شود

فتح‌الله نوروزی صبح امروز در نشست بررسی وضعیت برداشت سنگ شکن‌های مستقر در بخش ریز با بیان اینکه میزان برداشت سنگ شکن‌ها از بستر رودخانه‌های جم فراتر از ظرفیت آن است اظهار داشت: سال‌ها قبل مجوزهایی برای برداشت سنگ شکن‌ها از بستر رودخانه‌ها صادر شده و امروز با توجه به وضعیت رودخانه‌های جم، باید در تمدید سالانه مجوزها شرایط کنونی شهرستان لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه  برداشت  از رودخانه‌های جم  در مواقع بارندگی منطقه را با جاری شدن سیل مواجه می‌کند خاطر نشان کرد: بستر رودخانه اصلی شهرستان جم در بخش ریز به سبب برداشت بی رویه سنگ شکن‌ها با شرایط شکننده‌ای مواجه کرده و به سبب تغییر شرایط طبیعی بستر رودخانه، به تهدیدی جدی در زمان بارندگی تبدیل شده است.

فرمانداری جم با تاکید بر این نکته که امروز در عرصه فعالیت سنگ شکن‌ها نیاز به تغییر نگاه جدی  است افزود: علاوه بر محدودیت برداشت‌ها از بستر رودخانه، لازم است معادن سنگ شکن‌ها از بستر رودخانه به سمت کوه انتقال یابد.

نوروزی، با بیان اینکه  فعالیت سنگ‌شکن‌های حذف نمی‌شود تصریح کرد:حذف سنگ شکن‌ها با توجه به نیاز حوزه‌های عمرانی و ساخت و ساز در دستور کار نیست اما لازم است آب منطقه‌ای استان بوشهر با محدوده بندی دقیق محل برداشت‌ها و نظارت جدی نسبت به کاهش حجم و عمق برداشت‌ها و برخورد با تخلفات اقدام کند.

 وی، با تاکید بر لزوم اخذ تصمیمات عملیاتی و با ضمانت اجرا در موضوع سنگ شکن‌ها خاطر نشان کرد: دغدغه‌های مردم در شهرستان جم به خصوص بخش ریز، دغدغه‌های به حقی است و همه مسئولان موظف هستند نظارت جدی بر اجرای مصوبات داشته باشند تا مردم نتایج اجرای تصمیمات را مشاهده کنند.

فرماندار جم، خواستار توقف برداشت‌ها در محدوده روستای دره بان بخش ریز شد و افزود: برداشت‌ها در این محدوده می‌تواند مسیر سیلاب را به سمت این روستای بزرگ تغییر دهد و تا پایان مطالعات فنی و محدوده بندی برداشت ها، لازم است برداشت از بستر در این محدوده متوقف شود.

نوروزی، از راه‌اندازی گشت ویژه نظارت بستر رودخانه در منابع آب جم خبرداد و گفت: در راستای نظارت دقیق‌تر بر برداشت‌ها و جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز گشت‌های نظارت مشترک صنعت و معدن و آب منطقه‌ای در شهرستان جم راه اندازی می‌شود.

وی،خواستار اصلاح مسیر رودخانه برای پیشگیری از طغیان رودخانه به سمت محدوده های پایین دست شهر انارستان شد.