جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

کوچ عشایر به استان بوشهر آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کوچ عشایر به استان بوشهر آغاز شد

کوچ عشایر به استان بوشهر آغاز شد

کوچ عشایر به استان بوشهر آغاز شد

فرهمند آقایی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: جمعیت عشایری در استان بوشهر 31هزار نفر درقالب پنج هزار و 200 خانوار است که از این شمار خانوار سه هزار و 311 خانوار کوچرو هستند که با سردشدن هوا در استان های سردسیر در مناطق قشلاقی مستقر می شوند.
آقایی اضافه کرد: در استان بوشهر 25 کانون اسکان عشایر برای ایجاد حاشیه امن در هشت شهرستان استان وجود دارد که یک کانون آن در منطقه بوشکان به صورت هدایت شده و مابقی خودجوش هستند.
وی بیان کرد: برای روان سازی مسیر عشایر کوچرو همه راههای عشایری استان باز و هشت دستگاه تانکر آبرسانی نیز برای تامین آب مورد نیاز عشایر تامین شده است.
آقایی افزود: امسال 48میلیارد ریال اعتبار برای امورعشایر استان بوشهر مصوب شده است که این میزان 2.5برابر اعتبار سال گذشته افزایش نشان می دهد.
آقایی بیان کرد: تاکنون هشت میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و یک میلیارد ریال برای آموزش جامعه عشایری استان بوشهر جذب شده است.
وی با اشاره به اینکه جامعه عشایری استان بوشهر سالانه 6هزار و 500 تن گوشت قرمز تولید می کندگفت: توزیع 30میلیارد ریال اعتبار میان تشکل ها و خانوارهای عشایری در ارتباط با پرواربندی و افزایش تولید گوشت قرمز از جمله برنامه های این اداره کل در این استان است.
وی یادآور شد: تامین آب عشایر از مهمترین مشکلات این بخش است که امسال از محل اعتبارات ملی تلاش می شود 2 دستگاه تانکر آبرسانی برای جامعه هدف استان خریداری شود.
وی برق رسانی به کانونهای اسکان عشایر، خرید مخازن آب و مولدهای خورشیدی را از نیازهای جامعه عشایری در استان بوشهر عنوان کرد.
مدیرکل امور عشایر استان بوشهر گفت: برای تامین علوفه دامهای عشایری استان تاکنون 400 تن جو تهیه و توزیع شده است.
وی در باره مشکلات جامعه عشایری استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه گذران زندگی جامعه عشایری استان از راه دامپروری است، خشکسالی های پی درپی زندگی این قشر را با مشکل روبرو کرده است.
آقایی افزود: هرچند اعتبارمصوب آبرسانی سیار به امور عشایر از چهار میلیارد و 850میلیون ریال به هشت میلیارد و 100 میلیون ریال افزایش یافته ولی همچنان محدودیت آب و علوفه در مراتع از مهمترین مشکلات جامعه عشایری استان بوشهراست.
وی یادآور شد: عشایر استان بوشهر 6 هزار و 500 تن گوشت، 13هزار تن شیر، 12هزار تن سایر فرآورده های دامی، 30هزار مترمربع صنایع دستی، 50 هزار تن محصولات زراعی و باغی در استان تامین می کنند.