جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

کنگره «تاریخ معماری و شهرسازی بوشهر» برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کنگره «تاریخ معماری و شهرسازی بوشهر» برگزار می‌شود

کنگره «تاریخ معماری و شهرسازی بوشهر» برگزار می‌شود

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر گفت: چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران با محور مرمت و بازسازی سازه‌های سنتی، میراث فرهنگی و باستان شناسی و سیر تحول معماری در بوشهر برگزار می‌شود.

ناصر امیرزاده در نشست با فعالان معماری و عمران بافت تاریخی بوشهر با بیان اینکه این استان دارای ظرفیت‌های مهمی در بافت تاریخی شهری و آثار و ابنیه فنی گذشتگان است اظهار داشت: یک‌هزار و 300 اثر تاریخی در استان بوشهر شناسایی شده که 289 ابنیه آن با داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فرد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر با اشاره به ویژگی‌های بافت تاریخی بوشهر افزود: معماری و سبک ساخت بافت تاریخی بوشهر دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که این بافت از جاذبه‌های گردشگری مهمی برخوردار کرده است.
امیرزاده با اشاره به اینکه بافت تاریخی بوشهر دارای مساحتی افزون بر 38 هکتار است، گفت: در بافت تاریخی بوشهر حدود 900 بنا وجود دارد و این بافت از منحصربه‌فردترین و زیباترین بافت‌های مسکونی ایران است.
وی با اشاره به اینکه اوج شکوفایی بافت تاریخی بوشهر مربوط به دوره قاجار است افزود: پروژه‌های مختلفی برای مرمت و جلوگیری از تخریب بناهای بافت تاریخی و ثبت آنها  در فهرست آثار ملی اجرا شده است.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر از برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در استان  بوشهر خبر داد و گفت: این کنگره با محورهای مرمت و بازسازی سازه‌های سنتی، برنامه‌ریزی شهری و روستایی، میراث فرهنگی و باستان شناسی، سیر تحول معماری و  تاریخی، فرهنگی 7 و 8 دی ماه در بوشهر برگزار می‌شود.
امیرزاده کمک به ارتقاء حفاظت از میراث فرهنگی به‌صورت مداوم و پایدار از اهداف برگزاری این کنگره دانست و افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در تمام استان‌ها به‌صورت ادواری  برگزار می‌شود.