جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

کشورمان بزرگ‌ترین پایانه شناور نفتی جهان را در آب‌های خلیج فارس راه اندازی کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

کشورمان بزرگ‌ترین پایانه شناور نفتی جهان را در آب‌های خلیج فارس راه اندازی کرد

پایانه شناور نفتی جهان

کشورمان بزرگ‌ترین پایانه شناور نفتی جهان را در آب‌های خلیج فارس راه اندازی کرد

این پایانه شناور در منطقه بهرگان استان بوشهر در غرب خلیج فارس راه اندازی شده است.

قرار است این پایانه، جایگزین پایانه صادراتی شناور سورنا شود که از سیزده سال پیش در این منطقه فعالیت می‌کند.

با بهره برداری از پایانه شناورخلیج فارس، هزینه های تولید،انتقال،تخلیه و بارگیری و صادرات نفت خام کاهش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره گفت این پایانه که خلیج فارس نام دارد در واقع یک کشتی نفتکش است که  ظرفیت ذخیره سازی، تخلیه و بارگیری بیش از دو میلیون و دویست هزار بشکه طلای سیاه را دارد.

آقای حافظی افزود مهمترین ماموریت این پایانه شناور، ذخیره سازی و صادرات مستقیم نفت برخی از میدان‌ها از جمله سروش و نوروز است و برای ساخت آن، بیش از سیصد میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره با اشاره به آغاز بارگیری نفت خام در شناور صادراتی خلیج فارس، گفت بارگیری نفت میدان های سروش و نوروز در پایانه شناور جدید صادراتی خلیج فارس آغاز شده است و هم اکنون روزانه بیش از هفتاد هزار بشکه نفت خام به این شناور منتقل می شود.

 

آقای حافظی درباره فعالیت پایانه شناور سورنا هم افزود این پایانه شناور فعلا به کار خود ادامه می دهد اما تصمیم در باره ادامه فعالیت آن در آینده به عهده هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران است.

میدان سروش و نوروز به همراه میدان های هنديجان و بهرگانسر در منطقه بهرگان در کنار بندر امام حسن از توابع شهرستان دیلم استان بوشهر قرار دارد. 

این منطقه یکی ازشش منطقه فلات قاره است و با سابقه ای پنجاه ساله در بهره برداری از میدان های نفتی در دریا پیشتاز صنعت نفت دریایی كشور به حساب می آید.