جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کشف محوطه‌ای باستانی در زیر آب شبه‌جزیره بوشهر با قدمت ۱۶۰۰ساله - نمایش محتوای خبر

 

 

کشف محوطه‌ای باستانی در زیر آب شبه‌جزیره بوشهر با قدمت ۱۶۰۰ساله

مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی گفت: با کشف آثار ارزشمندی با قدمت ۱۶۰۰ سال در محدوده شبه‌جزیره بوشهر این محوطه باستانی زیر آب در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود.

کشف محوطه‌ای باستانی در زیر آب شبه‌جزیره بوشهر با قدمت ۱۶۰۰ساله

 

حسین توفیقیان با بیان اینکه خمره‌ای مربوط به دوره ساسانی در آب‌های دریایی شهر بوشهر کشف شد، اظهار داشت: کشف سفال‌های تاریخی در شبه‌جزیره بوشهر نشان از وجود یک محوطه باستانی زیر آب در سواحل کم‌عمق شبه‌جزیره بوشهر است.
وی از کشف خمره‌های اژدری متعلق به دوره ساسانی در آبهای بوشهر خبر داد و خاطر‌نشان کرد:  با بررسی‌های انجام شده این خمره‌ها مخصوص حمل مایعات گران‌قیمت به کشورهای شرق آفریقا بوده است.
مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی با اشاره به کشف 20 قطعه سفال در این محوطه باستانی تصریح کرد: 5 غواص برای بررسی این محوطه زیر‌آب به بوشهر اعزام شدند و سفال‌های کشف‌شده را از زیر آب خارج کردند.
توفیقیان با بیان اینکه حدود 20 خمره برای انجام مطالعات باستان‌شناسی از زیر آب خارج شد، افزود: نتیجه این باستان شناسی اطلاعات با ارزشی درباره تاریخ دریانوردی، کشتیرانی و تجارت دریایی خلیج فارس در دوره ساسانی ارائه می‌کند.
وی با اشاره به اینکه محوطه کشف‌شده در زیر آب بوشهر مربوط به کشتی غرق شده است، گفت: محوطه تاریخی متعلق به کشتی تجاری غرق‌شده در دوره ساسانی است که به نظر می‌رسد، دیگر چیزی از آثار کشتی باقی نمانده و تنها محموله آن سالم باقی مانده باشد.
مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی از ثبت محوطه باستانی زیر آب بوشهر در فهرست آثار ملی خبر داد و بیان کرد: با کشف آثار ارزشمندی با قدمت 1600 سال در محدوده شبه‌جزیره بوشهر این محوطه باستانی زیر آب در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود.
توفیقیان با اعلام اینکه تردد در این محوطه باستانی در زیر آب منع نمی‌شود، گفت: محوطه باستانی زیر آب بوشهر دارای 300 متر طول و 150 متر عرض است و رفت‌و‌آمد شناورها مانعی ندارد ولی ساخت‌و‌سازها از جمله اسکله‌سازی در این محوطه تاریخی ممنوع است.