جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کشاورزان دشتستانی خواستار تسریع در تکمیل سد دالکی شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان دشتستانی خواستار تسریع در تکمیل سد دالکی شدند

کشاورزان دشتستانی بااشاره به کم آبی شدید و تاثیر منفی آن بر کشاورزی منطقه که شغل بیشتر آنهاست خواستار تسریع در تکمیل سد دالکی شدند.

کشاورزان دشتستانی خواستار تسریع در تکمیل سد دالکی شدند

 

جمعی از کشاورزان دشتستانی گفتند: کشاورزی رکن اصلی اقتصاد این شهرستان و زندگی بیشتر مردم منطقه به این بخش وابسته است و باتوجه به اینکه کشاورزی بدون آب محکوم به فناست، بحران کم آبی بیش از هر نقطه ای از استان زندگی مردم دشتستان را متاثر کرده است.
آنها با اشاره به هشدارهای مداوم مسئولان و کارشناسان به استفاده صحیح از منابع آبی و تلاش سالهای اخیر دولت برای حل این مشکل با کمک کشاورزان براین نکته تاکید دارند که آب باید به کشاورزان برسد تا برای استفاده بهینه آن تلاش کنند، به همین دلیل خواستار تکمیل سد دالکی برای مهار روان آبها و تقویت سفره های زیرزمینی شده اند.
یکی از کشاورزان روستای برمک دشتستان در این زمینه گفت: کشور ما با اقلیم گرم و خشک و وقوع پدیده خشکسالی و خطر کاهش میزان بارندگی ها اکنون میزان سرانه آب آن بشدت کاهش یافته و با ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.
باقر برامکی افزود: بحران شدید آب بزرگترین مشکل کشاورزان این منطقه است که بر اثر پدیده خشکسالی و بحران کم آبی بخش عظیمی از نخلستانهای ما ازبین رفته وتنها راه درآمد قشر کثیری ازساکنان روستاهای شهرستان به خطر افتاده است.
این باغدار اضافه کرد: بناچار کشاورزان به سمت شهرها مهاجرت کرده اند که این مهاجرت های بی رویه سبب حاشیه نشینی، درآمدهای کاذب و بروز ناهنجاریها در شهرها می شود.
برامکی با اشاره به اقدامات مسئولان در زمینه رفع این مشکل بیان کرد: به منظور جبران و جلوگیری از هدر رفت آبها و تامین آب مورد نیاز در بخش کشاورزی در سطح دشتستان احداث سد دالکی در دستور کار دولت قرار گرفت. 
وی اظهارکرد: اجرای این طرح با حضور وزیر نیرو در سفر دیماه سال 93 رئیس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید در40 کیلومتری شهر برازجان روی رودخانه دالکی آغاز شد اما اکنون راکد است و تکمیل آن بسیار طولانی شده است.
باغدار دیگری اهل روستای نظرآقا گفت: سد دالکی برای نجات نخیلات دشتستان احداث شده با وجود اثرات بسیارزیانبار کم آبی و نابودی روبه پیشرفت نخلستانها اما روند اجرایی این سد بسیار کند شده است.
داراب هاشمی پور افزود: به نظر می رسد این پروژه با روند اجرایی کنونی براساس برنامه زمانبندی شده به بهره برداری نرسد و این امر باعث ایجاد نگرانی کشاورزان شده است. 
رئیس شورای اسلامی روستای نظرآقا اضافه کرد: در این ارتباط جمعی از کشاورزان بخش های مرکزی و سعدآباد با گردهم آمدن به منظور انتقال فریادهای مظلومانه کشاورزان به مسئولان امر و پیگیری امور سد دالکی به مشورت وتبادل نظر پرداختند.
هاشمی پور ادامه داد: در این نشست کمیته ای متشکل از10 نفر از کشاورزان صاحب نظر به منظورپیگیری امورتا حصول نتیجه تشکیل شد.
نائب رئیس شورای اسلامی وحدتیه گفت: احداث سد دالکی با توجه به کمبود شدید آب بسیار ضروری است.
محمد دایتی یادآور شد: هم اکنون حداکثر در سال دو نوبت طبق برنامه زمانبندی آب به نخیلات اختصاص می یابد که این وضعیت خیلی بحرانی است طوریکه برخی از نخیلات خشک شده اند.
وی با بیان اینکه احداث سد دالکی ناجی کشاورزی دشتستان است افزود: با احداث سد بیش از دو میلیون اصله نخل در حوزه های دالکی، وحدتیه، آبپخش و اراضی پایین دست نجات می یابند.
این باغدار اضافه کرد: علاوه بر این راه اندازی این سد در تامین آب شرب برخی روستاها، کنترل سیلابها، تولید برق و آبیاری مزارع نیز می تواند بسیار موثر باشد. 
نائب رئیس شورای اسلامی وحدتیه ادامه داد: این گونه طرح ها هیچگونه آسیبی برای محیط زیست ندارند زیرا می توان همانند سد سرقنات که چند وقت یکبار آب آن در منطقه برای تثبیت خاک، استفاده گیاهی و جانوری رها می شود از این طرح نیز اینگونه استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: سد دالکی با تمام مجوزهای قانونی و انجام مراحل اولیه مسائل فنی، رفع معارضان و پرداخت خسارت اراضی پیرامونی دردست اجراست، اما بدلیل موانع و مشکلات مالی عملیات اجرایی آن به کندی صورت می گیرد. 
شاپور رجایی افزود: عملیات اجرایی این طرح در فاز اول که شامل کارهای زیرساختی احداث دو تونل انحرافی و فرازبند سد است تاکنون 10درصد پیشرفت فیزیکی دارد در صورتی که طبق زمانبندی باید 90درصد پیشرفت داشته باشد. 
وی با اشاره به تامین نشدن منابع مالی پیش بینی شده هم از بخش سهم دولت و هم آورده سرمایه گذار یادآور شد: تامین اعتبار پیش بینی شده دولت در این بخش سال گذشته تنها 10درصد تخصیص یافت ازبخش سهم پیمانکار نیز که باید 700میلیارد ریال آورده داشته باشد تاکنون نتوانسته آن را تامین کند. 
رجایی بیان کرد: این امر از سویی به مشکلات مالی دولت و از سویی دیگر به توافق نرسیدن سیستم بانکی با سرمایه گذار که قرار بود از تسهیلات بانکی استفاده کند بدلیل برخی نگرانی ها از بازپرداخت آن محقق نشده است. 
وی ادامه داد: هم اکنون با تلاشها و پیگیریهای صورت گرفته موافقت نامه پرداخت تسهیلات 400میلیارد ریالی توسط بانک صادرات برای سرمایه گذار گرفته شده و دستور آن به بانک صادرات استان ابلاغ و مسیر قانونی آن طی شده است. 
وی افزود: وثیقه ها نیز آماده شده که بزودی در اختیار بانک قرار می گیرد و با تزریق این اعتبار روال کار بهتر خواهد شد. 
مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: هم اکنون 110 میلیارد ریال از بخش خصوصی و 40میلیارد ریال از بخش دولتی در این فاز هزینه شده و عملیات این فاز تا حد حفاری 600متر از یکهزار و 700متر ارتفاع تونل ها صورت گرفته است. 
رجایی افزود: امیدواریم با اتمام این فاز مرحله احداث بدنه سد که آن هم طبق زمانبندی پیش بینی شده سه ساله و با اعتبار سه هزار و 500میلیارد ریال است آغاز می شود. 
وی بیان کرد: هم اکنون تامین این اعتبار نیز از طریق فایناس داخلی و خارجی در حال پیگیری است که مشکلات و موانع آن نیز تا حدودی در حال برطرف شدن است. 
سد دالکی با ارتفاع 105 متر و با ظرفیت ذخیره 280میلیون مترمکعب آب از جنس سد خاکی در چهل کیلومتری شهر برازجان روی رودخانه دالکی در دست احداث است.
با اجرای این سد12هزار و 750 هکتار از نخلستان ها و زمین های زارعی منطقه دشتستان آبیاری می شود.
شهرستان دشتستان با چهار میلیون اصله نخل قطب تولید خرمای کشور است، هم اکنون به دلیل کمبود آب نخلستانهای این منطقه با خطر خشک شدن روبرو شده اند.
روش آبیاری نخیلات دشتستان غرقابی است که از امسال جایگزینی روشهای آبیاری تحت فشار نخیلات در این شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.