سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کاشت پنج هزار بذر حرا در خور سلطانی شهر بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

کاشت پنج هزار بذر حرا در خور سلطانی شهر بوشهر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهرگفت: کارکنان این اداره به همراه جمعی از حامیان ودوستداران جنگل ومحیط زیست پنج هزار بذر درخت حرا (مانگرو) در خور (آبراه دریایی) سلطانی شهر بوشهر کاشتند.

کاشت پنج هزار بذر حرا در خور سلطانی شهر بوشهر

 

سهیل مهاجری روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: کاشت نهال و بذر حرا باعث توسعه و تقویت جنگل و اکوسیستم می شود.
وی اضافه کرد: خور سلطانی در ساحل شهر بوشهر از منظر منابع طبیعی وزیست آبزیان بسیار اهمیت دارد و توسعه فضای سبز و کاشت نهال در آن منطقه در سالهای آتی نیز ادامه می یابد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اضافه کرد: بذر درخت حرا از منطقه نایبند عسلویه به منطقه خور سلطانی انتقال یافت و این بذر پس از اینکه در معرض جزر و مد دریا قرار گیرد به یک نهال کامل تبدیل می شود.
وی اظهارکرد: کارشناسان منابع طبیعی استان کاشت بذر حرا به روش تیمار کردن برای نخستین بار در استان مورد اجرا و آزمایش قرار دادند و انتظار می رود این روش بهتر از نهال کاری پاسخ دهد.
مهاجری با تاکید بر اهمیت خورها برای استان بوشهر گفت: بیشتر آبزیان بخشی از چرخه حیات خود را در مناطق ساحلی و بویژه خورها به واسطه برخورداری از مواد غذایی غنی سپری می‌ کنند به همین دلیل باید بیش از پیش به این مناطق توجه شود.
وی حضور دوستداران طبیعت وجنگل را در این برنامه نیز مهم توصیف کرد و یادآور شد: تلاش می شود سال آینده کاشت بذرهای حرا در خور سلطانی هم از نظر تعداد وهم سطح افزایش یابد.
عضو شورای شهر بوشهر گفت: این برنامه مفید و موثری که ازجانب اداره کل منابع طبیعی استان وتشکل های زیست محیطی اجرا شده است می تواند هرسال تکرار شود.
ندا عبدالله زاده افزود: با توجه به اینکه خورهای استان در برخی مناطق دچار آلودگی های زیست محیطی هستند، برنامه منابع طبیعی در توسعه درختان حرا در این مناطق اقدامی ارزشمند تلقی می شود.
وی بیان کرد: درخت حرا سازگاری بسیار خوبی با سواحل استان بوشهر دارد و توسعه این درخت در خورهای اطراف شهر بوشهر به طور یقین به محیط زیست و موجودات زنده این منطقه نیز کمک خوبی می کند.
عضو شورای شهربوشهر ادامه داد: شرایط خاص آب وهوایی استان می طلبد نهادهای متولی توسعه جنگل را به هرشکل ممکن در دستور کار خود قرار دهند و تشکل های خصوصی و سازمانهای مردم نهاد نیز به این امر بسیار علاقمند هستند.
وی ادامه داد: با تجمع درختان حرا در خورهای استان انتظار می رود به ایجاد جنگل‌های حرا در این استان کمک شود.
عبدالله زاده در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به فعالیت تشکل های غیر دولتی و علاقمند به حوزه های جنگل و منابع طبیعی خواستار حمایت بیشتر مسئولان از آنها شد.