سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان شکاری در بوشهر برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان شکاری در بوشهر برگزار شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: نخستین کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان شکاری برای محیط بانان، کارشناسان، علاقه مندان و فعالان محیط زیست در استان بوشهر برگزار شد.

کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان شکاری در بوشهر برگزار شد

 

حسین دلشب بعد از ظهر سه شنبه در حاشیه این کارگاه آموزشی درجمع خبرنگاران افزود: این کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان، محیط بانان وسازمان های مردم نهاد زیست محیطی علاقمند به پرنده های شکاری برگزار شد.
وی تصریح کرد: پرندگان شکاری در چرخه حیات یکی از اجزای بی بدیل سیستم های طبیعی کره زمین هستند.
دلشب افزود: استفاده نادرست بشر از منابع و محیط زیست و بر هم زدن تعادل عناصر تشکیل دهنده آنها باعث شده ضرورت حفاظت از طبیعت و منابع آن برای جلوگیری از تخریب و نابودی زیست گاه ها و حیات وحش از اهمیت فوق العاده ای برخوردار باشد. 
وی اضافه کرد: درمیان آنها گونه هایی در کنوانسیون سایتیس از جمله بالابان، بحری و شاهین جزو گونه های درمعرض خطر انقراض به شمار می روند که با توجه به دست آموز شدن آنها این پرندگان از جمله گونه های هدف افراد سودجو به شمار می روند.
دلشب تاکید کرد: نگهداری غیر اصولی از این پرندگان آسیبهای جدی به آنها وارد می آورد.
وی تصریح کرد: از این رو ماموران اجرایی و کارشناسان محیط طبیعی علاوه بر پایش و انجام گشت و کنترلهای مستمر برای جلوگیری از زنده گیری این پرندگان باید آموزشهای لازم برای تیمار اولیه و نگهداری بهینه برای امکان رهاسازی آنها در طبیعت را فرا گیرند. 
وی گفت: با افزایش توان، ظرفیت حفاظتی و ارائه آموزش های لازم به ماموران محیط زیست و سمن ها در سالهای آینده علاوه بر بهبود وضعیت جمعیتی و زیستگاهی این گونه ها، مخاطرات جمعیتی و حفاظتی آنها نیزبه کمترین حد ممکن می رسد.