جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کارگاه آموزشی استانی نحوه کارو تنظیم کمباین های برداشت گندم در دشتستان برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کارگاه آموزشی استانی نحوه کارو تنظیم کمباین های برداشت گندم در دشتستان برگزار شد

کارگاه آموزشی استانی نحوه کارو تنظیم کمباین های برداشت گندم در دشتستان برگزار شد

کارگاه آموزشی استانی نحوه کارو تنظیم کمباین های برداشت گندم در دشتستان برگزار شد

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در حاشیه این کارگاه آموزش عملی گفت: این کارگاه آموزشی با هدف آشنایی با تنظیم کمباین های برداشت گندم برای کشاورزان و کارشناسان کشاورزی استان در جهت کاهش افت و خسارتهای حین برداشت گندم برگزار گردید.

آقای عمرانی افزود: از دهم فروردین ماه 472 کمباین اعم از بومی و غیربومی عملیات برداشت گندم را آغاز کرده اند و گرچه همه کمباین هایی که وارد استان شده اند دارای معاینه فنی هستند اما به لحاظ اهمیت موضوع آشنا بودن کشاورزان با استاندارد و تنظیمات آموزش عملی ضروری است.

وی یادآور شد: برای جلوگیری از خرد شدن دانه گندم و آسیب رسیدن و پراکنده شدن گندم و اینکه بیشترین عملکرد در واحد سطح و پایین ترین افت و ریزش را داشته باشیم باید برداشتی استاندارد و حساب شده انجام شود.

عمرانی خاطرنشان کرد: گرچه همه دستگاه هایی که از اتحادیه کمباین های استان فارس هماهنگ شده باید استاندارد باشند اما توصیه ما به کشاورزان این است که حتی المقدور از کمباین های کاه کوب که ضایعات بیشتری را تولید می کنند استفاده نشود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: از سویی فرسوده بودن ناوگان کمباین های کشور نیز مشکل مضاعفی است که خوشبختانه طی سالهای اخیر اعتبارات خوبی در قالب خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی به این سیستم در سطح کشور تزریق شده که نوسازی صورت خواهد گرفت.

عمرانی در خصوص توزیع کمباین ها در مناطق استان تصریح کرد: در چرخه ورود کمباین ها به استان پس از اعلام تعداد مورد نیاز مباشرین محلی با توجه به نوع نیاز مناطق خود تعداد و نوع کمباین را به اتحادیه اعلام می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی دشتستان نیز گفت: سالانه بطور متوسط 50 تا 70درصد گندم تولید استان در دشتستان تولید می شود و امسال خوشبختانه با توجه به بارندگی های خوب و بموقع، توصیه های کارشناسی و بذر مرغوب بالای 60هزار تن گندم از 45هزار هکتار اراضی شهرستان دشتستان برداشت می شود.

آقای جهانبخش اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع برداشت پس از مراحل مختلف کاشت و داشت و پشت سرگذاشتن سختیهای این دوران امروز کارشناسان و کشاورزان شهرستانهای گناوه، دیلم، بوشهر و دشتستان در یک کارگاه آموزش عملی که توسط اساتید استانهای فارس و بوشهر برگزار گردید شرکت کردند.

وی بیان کرد: همچنین در این کارگاه بررسی و طرح مقایسه ارقام گندم و شناسایی نوع سازگار با منطقه و کارایی بیشتر آنها اجرا شد.