جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

پرندگان جوجه‌آور تابستان‌گذر در جزایر بوشهر سرشماری شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

پرندگان جوجه‌آور تابستان‌گذر در جزایر بوشهر سرشماری شدند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: عملیات پایش و آماربرداری از پرندگان جوجه‌آور تابستان‌گذران در اواخر خرداد و اوایل تیر امسال در جزایر استان بوشهر اجرا شد

پرندگان جوجه‌آور تابستان‌گذر در جزایر بوشهر سرشماری شدند
حسین دلشب با بیان اینکه استان بوشهر محل مناسبی برای زیست و زاد و ولد پرندگان است اظهار داشت: این استان دارای زیستگاه مناسبی در نخیلو، خارگو، نایبند، ام‌الگرم و دیگر نقاط ساحلی استان بوشهر است.
وی از اجرای طرح آماربرداری از پرندگان تابستان‌گذر در استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: عملیات پایش و آماربرداری از پرندگان جوجه‌آور تابستان گذران در اواخر خرداد و اوایل تیر ماه با مشارکت کارشناسان اداره کل محیط زیست در جزایر استان بوشهر اجرا شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به اهمیت زیست محیطی پارک ملی دیر- نخیلو اشاره کرد و افزود: جزیره نخیلو یکی از مهمترین کانون‌های زادآوری و تابستان‌گذرانی چند گونه مهم از پرستوهای دریایی در خلیج فارس  است.
دلشب با بیان اینکه هر ساله حدود 50 هزار جفت پرنده در این جزیره زادآوری دارند گفت: اکثر این پرندگان متعلق به گونه‌های  پرستوهای دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی پشت تیره و سلیم خرچنگ‌خوار است.
وی با بیان اینکه این پرندگان از فروردین ماه مهاجرت خود را به این استان بوشهر آغاز کرده‌اند خاطرنشان کرد: پرندگان تابستان‌گذر در جزایر استان بوشهر پس از پایان زادآوری در شهریور ماه از این منطقه خارج می‌شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: در جریان زادآوری پرندگان مستقر در زیستگاه‌های استان بوشهر ابتدا اگرت‌های ساحلی و سپس سلیم‌های خرچنگ‌خوار و متعاقب آنها پرستوهای دریایی کاکلی کوچک و بزرگ، پشت تیره و گونه سفیدتخم‌گذاری و زادآوری می‌کنند.