سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

پرداخت ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۶۷ واحد تولیدی راکد استان بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۶۷ واحد تولیدی راکد استان بوشهر

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: تاکنون به درخواست ۱۰۰ واحدهای تولیدی و صنعتی راکد استان بوشهر رسیدگی شده و به ۶۷ واحد آن برای فعال سازی ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات اعتباری پرداخت شده است.
ظرفیت‌های استان بوشهر در حوزه‌های مختلف سبب شده بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، آبزیان و دیگر صنایع کوچک در این استان شکل بگیرد. رکود بر واحدهای تولیدی و اقتصادی استان بوشهر از آنجا حاکم می‌شود که ضمن افزایش واردات، تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی متوقف و میزان جریمه دیر پرداخت تسهیلات قبلی بر بدهکاری آنها افزوده شد.

استان بوشهر دارای 730 واحد تولیدی و صنعتی است که بر اساس اظهارت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر 60 درصد این واحدها فعال و نیمه فعال و 40 درصد راکد و متوقف است.

40 درصد واحدهای صنعتی و تولیدی استان بوشهر راکد است

سید‌حسین حسینی محمدی با بیان اینکه این واحدها به استثنای واحدهای نفتی و گازی است گفت: از 730 واحد تولیدی و صنعتی استان بوشهر بیش از 40 درصد آن مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی بوشهر غیرفعال و راکد است.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از واحدهای تولیدی استان بوشهر مشکلات مالی دارند افزود: به منظور حمایت ویژه از بخش تولید  در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، امسال برای حل  مشکلات 228 واحد صنعتی نیمه فعال استان بوشهر هدف‌گذاری شده که با ارائه راهکارهای لازم  و پرداخت تسهیلات اعتباری مشکلات آنها برطرف می‌شود.

حسینی با بیان اینکه تعدادی از واحدهای راکد استان بوشهر در چند سال اخیر فعال شده‌اند خاطر نشان کرد:  برای حل مشکلات واحدهای متوقف و نیمه فعال 405 میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده که پس از بررسی واحدهای تولیدی غیر فعال و نیمه فعال برای دریافت وام به بانک عامل معرفی می‌شوند.

سود 20 و 21 درصد  تسهیلات بانکی جوابگوی مشکلات اقتصادی نیست

تولید کننده بوشهری که در زمینه فرآوری و صادرات محصولات آبزیان در شهرک صنعتی بوشهر فعالیت می‌کند گفت: با تسهیلات نرخ‌های بهره 20 و 21 درصد تسهیلات حوزه تولیدی اصلا اقتصادی نیست و نمی‌تواند جوابگوی مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی باشد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه فرآوری محصولات آبزیان فعالیت می‌کند افزود: فعالیت این حوزه اکنون راکد و نیمه فعال است و ادامه فعالیت برای سرمایه‌گذار اقتصادی نیست که لازم است تعرفه‌های حمایتی از سوی دولت ارائه شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که برای بررسی مشکلات واحدهای صنعتی  به بوشهر سفر کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه امسال برنامه فعال سازی واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال در دستور کار قرار دارد تاکید کرد:  ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده یک هدفی را برای وزارت صنعت، معدن وتجارت تعریف کرده است.

10 هزار واحد تولیدی راکد در کشور برای فعال سازی هدف گذاری شده است

سید محمود نوابی با اشاره به اینکه فعال سازی7 هزار و 500 واحد تولیدی و صنعتی از برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی است افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت امسال 10 هزار واحد تولیدی راکد را برای فعال سازی هدف‌گذاری کرده است.

سهم استان بوشهر برای فعال‌سازی واحدهای راکد تولیدی و صنعتی 228 واحد تعیین شده است که استاندار بوشهر  با بیان اینکه سهمیه‌ای که برای این استان تعیین شده می‌تواند تحول مهمی در بخش صنعت و اشتغال ایجاد کند افزود: استان بوشهر دارای سهم مهمی در حوزه تولید و صنعت دارد که تعیین این میزان سهمیه و تحقق آن تحول مهمی در تولید و اشتغال ایجاد می‌کند.

مصطفی سالاری تاکید کرد: تسهیلاتی که به واحدهای صنعتی و تولیدی راکد و نیمه فعال استان بوشهر پرداخت می‌شود بخشی از نرخ سود آنها دولت به عنوان یارانه پرداخت می‌کند.

2000 شغل جدید در استان بوشهر ایجاد می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر نیز با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات تعیین شده می‌تواند راهگشایی برای حل مشکلات این مراکز اقتصادی باشد افزود: به نظر می‌رسد با پرداخت 400 میلیارد تومان تسهیلات اعتباری تعیین شده به واحدهای تولیدی استان بوشهر 2 هزار شغل در این بخش ایجاد شود.

رضا عوض‌پور تصریح کرد: اکنون پس از بررسی مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان بوشهر به بانک‌های عامل معرفی و بخشی از واحدهای صنعتی و تولیدی تاکنون موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

ثبت نام واحدهای صنعتی برای دریافت وام در سامانه بهین‌یاب

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان بوشهرهم با بیان اینکه ثبت نام برای دریافت وام از طریق سامانه بهین‌یاب انجام می‌شود گفت: تاکنون 300 درخواست از واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال استان بوشهر برای دریافت تسهیلات در سامانه بهین‌یاب ثبت شده است.

حسینی محمدی افزود: تاکنون به درخواست 100 مورد در کمیته بررسی مشکلات واحدهای تولیدی رسیدگی شده و 67 واحد تولیدی برای دریافت وام به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

110 میلیارد تومان برای راه‌اندازی  واحدهای تولیدی و صنعتی استان بوشهر پرداخت شد

وی بیان کرد: از 400 میلیارد تومان تسهیلات اعتباری مصوب شده تاکنون 110 میلیارد تومان آن برای راه‌اندازی  واحدهای تولیدی و صنعتی استان بوشهر پرداخت شده است.

اگر برنامه‌ها و وعده‌هایی که  در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه  شده با اقدام مناسب ، جامعه عمل پوشانده شود می‌توان انتظار داشت که تا پایان امسال بخشی از واحدهای تولیدی و صنعتی استان بوشهر فعال‌تر و گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته شود.