سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ایجاد می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ایجاد می‌شود

استاندار بوشهر با بیان اینکه پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ایجاد می‌شود گفت: با مشارکت کارخانجات سیمان دشتی و دشتستان پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ایجاد می‌شود.

پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ایجاد می‌شود

 

 مصطفی سالاری با بیان اینکه سیاست‌های ارائه شده در حوزه اقتصاد و تولید در سال‌های قبل در تولید و رکود اقتصادی در کشور مشکلاتی ایجاد کرد اظهار داشت: برخی از مشکلات ایجاد شده به راحتی قابل حل شدن نیست، برخی هم نیاز به تصمیمات در عرصه کشور و بخشی هم نیاز به بازنگری در قوانین و مقررات دارد.
وی با بیان اینکه ایام سختی بر تولید کنندگان در سنوات قبل گذشت افزود: دولت یازدهم  با تشکیل کارگروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی برای رفع موانع تولید و رونق اقتصادی طرح‌ها و برنامه‌های مهمی اجرا کرده است.
استاندار بوشهر با بیان اینکه برخی از مشکلات اقتصادی بر همه بخش‌ها اثر می‌گذارد گفت: تورم بالای 30 درصد نرخ سپرده بانک‌ها را افزایش داد و در نتیجه ساختار اقتصادی بر هم زد به گونه‌ای که بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی دچار رکود شدند.
سالاری با بیان اینکه این وضعیت اقتصادی ضمن نیمه و غیر فعال کردن واحدهای تولیدی بیکاری  در جامعه افزایش داد افزود: این وضعیت علاوه بر رکود اقتصادی، مشکلات و آسیب‌های دیگری در بخش‌های مختلف جامعه ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه قاچاق کالا لطمه شدید بر پیکر اقتصاد در جامعه وارد می‌کند خاطر نشان کرد: قاچاق کالا ضمن اینکه به تولید و اقتصاد لطمه وارد می‌کند همه بخش‌‌ها را گرفتار آن و مشکلات جامعه را دوچندان می‌کند و از لحاظ اجتماعی هزینه‌بر است.
استاندار بوشهر کنترل نرخ تورم را از موفقیت‌های دولت دانست و افزود: اکنون نرخ تورم  به 10 درصد رسیده که پس از کنترل نرخ تورم باید در زمینه سود و نرخ بهره تسهیلات بانک‌ها تصمیم‌گیری شود.
سالاری تصریح کرد: مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در زمینه پرداخت مالیات و بیمه تامین اجتماعی ناشی از کاهش درآمدی این مراکز اقتصادی و تولیدی است که دولت برای حل مشکلات این واحدها را در بخش‌های مختلف گام‌های اساسی برداشته است.
وی با اشاره به اثرات تحریم بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور خاطر نشان کرد: کسانیکه روزی اعلام می‌کردند تحریم‌ها هیچ اثری ندارد امروز این مشکلات اقتصادی حاکم در جامعه اثرات این تحریم‌ها است که برای حل این مشکلات گام‌های مهمی برداشته شده است.
استاندار بوشهر با بیان اینکه تورم بیش از 7 سال در کشور در مدت کوتاه حل شدنی نیست افزود: برای حل این مشکلات که قدری صبر و حوصله می‌خواهد بخشی در استان‌ها، بخشی با تصمیم‌گیری ملی و بخشی هم با اصلاح در قانون و مقررات بالادستی و حمایت از تولید کنندگان برطرف می‌شود.
سالاری با اشاره به اینکه پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ایجاد می‌شود افزود: برای ایجاد پایانه صادراتی مواد معدنی در استان بوشهر طرح‌های مختلفی ارائه شده که بزودی برای تحقق این مهم با مشارکت کارخانجات سیمان دشتی و دشتستان تصمیم‌گیری می‌شود.
وی با بیان اینکه از سرمایه‌گذاران پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر همه جانبه حمایت می‌شود گفت: پس از جانمایی محل احداث پایانه صادرات مواد معدنی، اسکله‌های نیمه تمام استان بوشهر با داشتن شرائط فنی، عمق مناسب دریا و پسکرانه لازم به صورت رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران این عرصه قرار می‌گیرد.
استاندار بوشهر با تاکید بر کنترل واردات کالا و جلوگیری از قاچاق کالا افزود: امکان قاچاق کالا در همه مرزها وجود دارد کسی منکر وجود قاچاق کالا در کشور نیست و در این زمینه رده‌بندی وجود ندارد.
سالاری تاکید کرد: نمی‌توانیم بگوییم کدام استان در زمینه قاچاق کالا دارای رتبه نخست است مدعی هم نیستیم که بگوییم در استان بوشهر تخلفات در زمینه قاچاق کالا وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه بیش از 200 هزار نفر در استان بوشهر از راه فعالیت تجارت دریایی امرار معاش می‌کنند تصریح کرد: 2 هزار موتور لنج سفاری در امور تجارت دریایی فعالیت می‌کنند که در این حوزه و مشاغل جانبی بین 16 تا 20 درصد جمعیت استان بوشهر به تعداد بیش از 200 هزار نفر امرار معاش می‌کنند.
استاندار بوشهر با بیان اینکه فعالیت لنج‌داران استان بوشهر نمی‌توان نادیده گرفت افزود: تجارت سنتی در استان بوشهر همواره مورد توجه است و هیچ شغلی برای جایگزین فعالیت لنج‌داران و ملوانان در نظر نگرفته شده است و نمی‌توان این مشاغل و فعالیت‌ها درجامعه را نادیده  گرفت.
سالاری با بیان اینکه برخی با رویکردهای سیاسی، وجود مناطق آزاد تجاری در کشور را مبادی قاچاق می‌دانند افزود: این‌طور نیست بلکه باید سهم توسعه در شهرها  و بنادر با مناطق آزاد مد نظر قرار گرفته شود.
وی با بیان اینکه در این زمینه افرادی مصلحت مردم را دنبال نمی‌کنند تاکید کرد: برخی افراد در زمینه بنادر آزاد تجاری یک مسئله کوچک را آن‌قدر بزرگ می‌کنند تا مسیر کار به انحراف کشیده شود.
استاندار بوشهر با اشاره به اینکه تصمیمات کمیسیون‌های تخصصی در ستاد تسهیل رفع مواد تولید اثر گذار بوده است گفت:در این عرصه باید بانک‌ها و دستگاه‌های مرتبط همکاری لازم داشته باشند.
سالاری با بیان اینکه همه تصمیم‌گیری‌ها در  نشست‌های رفع موانع تولید تخصصی  با کار کارشناسی است گفت:  بر اساس تصمیم‌گیرها در این نشست‌ها و کمیسیون‌ها همه دستگاه‌های مرتبط مکلف به اجرای آن هستند.
وی با تاکید بر مشارکت بانک‌ها در رفع موانع تولید در استان بوشهر گفت: با تصمیم‌گیری‌ها در کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تخصصی مسیر راه فرایندهای اقتصادی در استان بوشهر بهبود یافته است