جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

پارک ملی دریایی نایبند - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

پارک ملی دریایی نایبند

پارک ملی دریایی «نایبند» از پارک‌های ملی جنوب ایران است که با مساحت حدود ۴۲ هزار هکتار در استان بوشهر در سال ۱۳۸۲، در شورای عالی محیط زیست به عنوان نخستین پارک ملی دریایی کشور ثبت شد.

به گزارش مُهرستان؛ پارک ملی، دریایی نایبند که در جنوب بوشهر قرار دارد، از مجموعه با ارزش و کم نظیر گیاهی و جانوری تشکیل شده و از مهم ترین ویژگی‌های آن وجود سواحل متنوع حفره‌ای، ماسه‌ای، مرجانی و جنگلی است.

سواحل ماسه‌ای نایبند، محل تخم گذاری لاک پشت‌های عظیم دریایی است و جنگل‌های متراکم آن محل مناسبی برای پرندگان مهاجر و آبزی در فصل زمستان است.پوشش گیاهی در پارک ملی دریایی نایبند بسیار متنوع و این منطقه رویشگاه ، حرا در استان بوشهر است از دیگر گیاهان منطقه میتوان کنار‌، کهور ایرانی‌، انجیر معابد‌، انار شیطان‌، استبرق‌، صبر زرد و انواع گیاهان شور پسند را نام برد‌.

جبیر از مهمترین گونه های جانوری منطقه نایبند محسوب شده و از دیگر گونه‌های حیات وحش منطقه می‌توان به پستانداران مانند گرگ‌، شغال‌، کفتار‌، گربه وحشی‌، کل و بز و پستانداران دریایی نظیر دلفین و پرندگان به هوبره ، کبک ، تیهو ، انواع بازهای شکاری و انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی نظیر انواع کاکایی، سبیم کوچک، پلیکان  فلامینگو و خزندگاه به لاک پشت دریایی عقابی و لاک پشت دریایی سبز  اشاره کرد‌.پارک ملی دریایی نای بند با دارا بودن چشم اندازهای بدیع و کم نظیر ، تنوع ساحلی ، جنگهای حرا ، خورها ، مجتمع‌های مرجانی ، چمن‌زارهای علف دریایی ، وجود انبوه گونه‌هایی نادر گیاهی و جانوری و تنوع عظیم زیستگاههای منطقه ای منحصر به فرد و بسیار حساس و بی همتا در تمامی حوزه خلیج فارس است .

نایبند در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر درعسلویه قرار دارد.

فاصله اندک رشته کوه های سر به فلک کشیده زاگرس و ساحل ماسه ای درخشان و زیبای خلیج نیلگون فارس، پوشش گیاهی سرسبز در جای جای منطقه، امتداد خشکی دماغه نایبند در خلیج فارس و بوجود آوردن خلیج نایبند، وجود درختان انبوه حرا در حاشیه خورهای بساتین و بیدخون، وجود صخره های مرتفع مناسب برای ماهی گیری، دره های عمیق با پوشش های رنگارنگ خاک های رسوبی که طی هزاران سال بوجود آمده اند و درختان کهن سال انجیر معابد در دماغه پارک نایبند به همراه هوایی مناسب و دلپذیر در ماه های اخیر منطقه عسلویه را به مکانی رویایی برای گردشگری تبدیل وجود تپه های مرجانی برای غواصی، تخم گذاری لاک پشتان دریایی، راه آب های میان جنگل های حرا که غرش موج های دریا در ساحل را به آرامشی کامل تبدیل می کند بر زیبایی طبیعت پارک ملی دریایی نایبند افزوده است.

جنگل حرا یکی از شگفتی ‌ها و زیبایی ‌های طبیعت خلیج ‌فارس در پارک ملی دریایی نایبند است.

آب آرام و بی صدا در لابه‌لای درختان همیشه سرسبز حرا و وجود خرچنگ ها، ماهی ها و دیگر آبزیان در میان آنها، بالا و پایین رفتن آب در طول شبانه روز در نتیجه جزر و مد خاطره ای به یاد ماندنی را برای بازدید کنندگان این جنگل برجای می گذارد.

درخت حرا دارای برگ های سبز‌، ‌چند ساله‌، ‌پایا و نوعی ریشه‌ های هوایی فراوان است. از مشخصات این گیاه آن است‌که دانه‌های آن قبل از پراکنده شدن‌، ‌قسمتی از رشد خود را در داخل میوه انجام می‌دهد ‌و زمانی که تخم گیاه در آب قرار گیرد پوست آن باد می‌کند و شکافته می‌شود.این جنگل ها به زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان مهاجر در فصول سرد تبدیل شده اند.

در سایر فصل ها نیز که پرندگان بومی محل مناسبی برای ادامه حیات نمی یابند، به این جنگلها پناه می آورند. غیر از پرندگان آبزی، آبچر و مهاجر، در منطه نایبند، خزندگان و حتی برخی از بندپایان و دو کفه‌ای ها نیز در میان این جنگل ها دیده می شوند.

لاکپشت های پشت سبز و عقابی از جمله جانداران ویژه اکوسیستم جنگل های حرای نایبند هستند.

حواصیل بزرگ هندی، حواصیل سبز و خاکستری، فلامینگو، پلیکان، انواع سلیم، عقاب ماهی گیر، کفچه نوک کاکایی و انواع دیگری از پرندگان در اکوسیستم‌ جنگل حرای نایبند زیست می‌کنند.

 درخت حرا یکی از مقاوم‌ترین گونه گیاهان محسوب می شود که در پارک ملی دریایی نایبند رشد یافته‌اند و مکانی بسیار زیبا برای گذران وقت فراغت بدور از هیاهو و در کمال آرامش به شمار می‌رود.

سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بمنظور حفظ و توسعه جنگل‌های‌ حرا طی سال‌های گذشته اقدام به کاشت هزاران نهال حرا در این منطقه کرده است.

بسیاری از مسافران نوروزی تعطیلات خود را در منطقه عسلویه و در کنار جنگل های حرا و خلیج نایبند می گذرانند..