جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

وضعیت مناطق هلیله و بندرگاه هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر تعیین تکلیف شد - نمایش محتوای خبر

 

 

وضعیت مناطق هلیله و بندرگاه هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر تعیین تکلیف شد

معاون استاندار بوشهر گفت: با پیگیری‌های مکرر استاندار بوشهر و تاکید رئیس جمهور و وزیر کشور در نشست تخصصی وضعیت مناطق هلیله و بندرگاه هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر تعیین تکلیف و محدودیت‌ها برداشته شد.

وضعیت مناطق هلیله و بندرگاه هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر تعیین تکلیف شد

 

 سید محمد حسن باستی در نشست با  نمایندگان اهالی مناطق بندرگاه و هلیله هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر با تبریک عید سعید قربان و با بیان اینکه استان بوشهر از استراتژیک‌ترین استان‌ها و نقاط مختلف کشور است اظهار داشت: سهم استان بوشهر در اقتصاد کلان کشور یک نقش محوری است به‌گونه‌ای که نیروگاه اتمی، پارس جنوبی به عنوان عظیم‌ترین صنایع گازی، بزرگترین ترمینال صادراتی نفت خام کشور و صنایع مهم پالایشگاه‌های عظیم و بزرگ نفتی و گازی در استان بوشهر قرار دارد.
وی با بیان اینکه میزبانی مردم استان بوشهر در کنار این تاسیسات ستودنی است افزود: این تاسیسات و صنایع عظیم محدودیت‌ها، محدودیت‌هایی برای مردم میزبان مناطق مختلف استان بوشهر ایجاد کرده که دولت و مسئولان برای تحقق مطالبات مردم آیین‌نامه‌ها، تصمیمات و دستورالعمل‌هایی مصوب کرده‌اند.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با بیان اینکه دو منطقه هلیله و بندرگاه هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارند خاطر نشان کرد: به واسطه نزدیکی این دو منطقه با نیروگاه اتمی بوشهر میزبانان و ساکنان این دو منطقه دچار محدودیت‌هایی بودند که این صبر و شکیبایی ارزشمند مردم هلیله و بندرگاه قابل ستایش و تقدیر است.
باستی با بیان اینکه مردم بومی هلیله و بندرگاه بیش از 40 سال است که میزبان تاسیسات نیروگاه اتمی بوشهر هستند تصریح کرد: وجود برخی از محدودیت‌ها در مناطق هلیله و بندرگاه سبب مشکلاتی برای مردم شده است.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به اینکه در دوره‌های مختلف موضوع تعیین تکلیف ساکنان دو منطقه هلیله و بندرگاه مطرح بود تصریح کرد: در سال‌های گذشته پیگیری‌های متعددی برای رفع بلاتکلیفی انجام شده که  تصمیمات دوره‌های قبل مبنی بر جابجایی ساکنان هلیله و بندرگاه بود.
باستی با اشاره به اینکه ساکنان هلیله و بندرگاه باید همانند دیگر نقاط از حقوق شهروندی برخوردار باشند تاکید کرد: مردم ساکن در هلیله و بندرگاه باید همانند دیگر نقاط از خدمات عمومی، آموزشی، بهداشت و درمان، ورزشی و دیگر خدمات بهره‌مند شوند.
وی با بیان اینکه جلب رضایت مردم هلیله و بندرگاه مهم‌ترین رسالت مسئولان است خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه ساکنان این دو منطقه خواستار ماندگار شدن در محل سکونت خود هستند استاندار بوشهر در همه نشست‌ها در هیئت دولت، دیدار با مسئولان بلند پایه کشوری مطالبات مردم بندرگاه و هلیله را پیگیری می‌کردند.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر از نشست تخصصی تعیین تکلیف دو منطقه یاد شده در روز گذشته خبرداد و گفت: در این نشست که با حضور وزیر کشور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رئیس سازمان انرژی اتمی، معاون اجرایی رئیس جمهور و استاندار بوشهر برگزار شد به جمع‌بندی مهمی در راستای تعیین تکلیف این مناطق دست یافتند.
باستی با اشاره به مصوبات این جلسه تصریح کرد: در مناطق هلیله و بندرگاه طرح تثبیت و ماندگاری ساکنان اجرایی می‌شود و بهسازی، بازسازی، طرح توسعه منازل ساکنان بومی بدون محدودیت‌های موجود آزاد است.
وی با بیان اینکه قبل از اجرای این مصوبه ساخت و سازها با محدودیت مواجه بود افزود: اکنون ضوابطی که در سایر نقاط کشور در ساخت و ساز حاکم است در دو منطقه هلیله و بندرگاه اعمال می‌شود.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با تاکید بر توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی در بندرگاه و هلیله تصریح کرد: بر اساس نشست روز گذشته تکلیف شده که طرح‌های مختلف آموزشی، ورزشی، بهداشت و درمان اجرایی وبر اساس نیاز مناطق طرح بهسازی و بازسازی فضاهای عمومی مورد توجه قرار بگیرد.
باستی با بیان اینکه توجه به حل مشکلات اسکله و حوضچه بندرگاه و هلیله افزود: این مهم در دستور کار قرار دارد که طرح‌هایی در زمینه لایروبی حوضچه اسکله این منطقه در دستور کار شیلات استان بوشهر قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه تصمیمات روز گذشته در قالب آیین‌نامه‌ای تدوین و اجرایی می‌شود گفت: با تصویب این تصمیمات ساکنان هلیله و بندرگاه همانند دیگر نقاط کشور و استان بوشهر از حقوق شهروندی بهره‌مند می‌شوند و ثبت املاک ساختمان‌های آنان بر اساس قانون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مانند دیگر نقاط مورد توجه قرار گرفته است.
معاون استاندار بوشهر با تاکید بر توجه به حقوق اجتماعی ساکنان مناطق یاد شده گفت: نیروگاه اتمی طرح پیوست حقوق اجتماعی مورد توجه قرار می‌دهد که در این راستا قوانین و مقررات نیاز به اصلاح و بازنگری قرار دارد.
باستی با بیان اینکه توجه به مناطق روستایی از اولویت‌های استان بوشهر است افزود: با توجه به اینکه یک سوم جمعیت استان بوشهر در روستاها سکونت دارند بیش از 30 درصد اعتبارات عمرانی استان بوشهر در اجرای طرح‌های عمران روستایی تخصیص می‌یابد.
وی با اشاره به مستقل شدن تامین آب آشامیدنی هلیله و بندرگاه از نیروگاه اتمی بوشهر تصریح کرد: طرح‌های مختلفی در حال تدوین است تا آب آشامیدنی ساکنان هلیله و بندرگاه تفکیک و مستقل شود.