جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

وزیر نفت در بوشهر گفت: فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی است - نمایش محتوای خبر

 

 

وزیر نفت در بوشهر گفت: فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی است

آقای زنگنه در بازدید از فازهای در دست اجرای  پارس جنوبی گفت  اکنون ۱۴ میلیون متر مکعب گاز از فاز 12  تولید می‌شود که تا خرداد ماه به دو برابر افزایش می‌یابد.

وی افزود این فاز به اندازه سه فاز پارس جنوبی  گاز تولید می کند و ردیف اول گازی این فاز اوایل امسال با تولید 14 میلیون متر مکعب گاز در روز وارد مدار شده است.

آقای زنگنه با بیان اینکه ردیف دوم فاز 12 پارس جنوبی تا خردادماه به بهره‌برداری می‌رسد گفت با بهره‌برداری از ردیف دوم این فاز تولید گاز از 14 میلیون متر مکعب در روز به 28 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد.

وی  میزان سرمایه‌گذاری در فاز 12  را بیش از 6 میلیارد دلار عنوان کرد  و افزود در ساخت این فاز میدان گازی پارس جنوبی متخصصان کشورمان صددرصد مشارکت داشتند و روند ساخت این فاز مطلوب است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم  با بیان اینکه فازهای ۱۷ و ۱۸پارس جنوبی ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد  گفت این فاز مراحل تکمیلی خود را می‌گذراند و پیش‌بینی می‌شود بخشی از این فاز امسال وارد مدار شود.

آقای  شعبان‌پور میزان سرمایه‌گذاری فازهای 17 و 18 را بیش از 5  میلیارد دلار اعلام کرد و گفت فازهای 17 و 18 دارای  چهار ردیف پالایشگاهی است که بخشی از این پالایشگاه‌ها با تلاش و مدیریت جهادی امسال وارد تولید شود.

وی همچنین از پیشرفت 92 درصدی فازهای  15 و 16 میدان پارس جنوبی خبر داد و افزود  ردیف‌های اول و دوم  این فازها وارد مدار است و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده ردیف های سوم و چهارم این دو فاز امسال وارد مدار می‌شود.

آقای شعبان زاده با بیان اینکه پنج و نیم میلیارد دلار در فازهای 15 و 16 سرمایه‌گذاری شده است گفت  پالایشگاه این فازها قادر به تصفیه  10 میلیون متر مکعب گاز در روز و تزریق به شبکه سراسری گاز کشور است.