جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

ورود به جزایر "ام‌الگرم" و "نخیلو" محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها ممنوع شد - نمایش محتوای خبر

 

 

ورود به جزایر "ام‌الگرم" و "نخیلو" محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها ممنوع شد

ورود به جزایر "ام‌الگرم" و "نخیلو" محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها ممنوع شد

ورود به جزایر

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: برای فراهم کردن محیطی امن و بدون استرس برای ورود و تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها به جزیره "ام‌الگرم" و "نخیلو" در استان بوشهر ورود به این جزایر بدون هماهنگی ممنوع است.

حسین دلشب با اشاره به اینکه تخم‌گذاری و لانه گزینی لاک‌پشت‌ها در جزایر ام‌الگرم و نخیلو آغاز شده اظهار داشت: این دو جزیره از مناطق غیر مسکونی است که تنها پرندگان و لاک‌پشت‌ها در این مناطق زیست و زاد و ولد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از اوائل فروردین ورود لاک‌پشت‌ها به جزایر یاد شده برای لانه‌گزینی آغاز شده گفت: جزایر ام‌الگرم و نخیلو در آب‌های خلیج فارس در منطقه شهرستان دیر قرار دارد و هر ساله در فصل بهار لاک‌پشت‌ها برای تخم‌گذاری به این جزایر روی می‌آورند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه ناامن کردن محیط زیست این جانواران ممنوع است افزود: برای فراهم کردن محیطی امن و بدون استرس برای ورود و تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها به جزیره ام‌الگرم و نخیلو در استان بوشهر ورود به این جزایر بدون هماهنگی ممنوع  است.

دلشب از برگزاری کارگاه‌های آموزشی روش‌های حفاظت از گونه‌های جانوری خبر داد و گفت: دوره آموزشی پایش و آشنایی با روش‌های حفاظت از گونه‌های جانوری و پاکسازی در جزیره ام‌الگرم استان بوشهر برگزار شد.

وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه محیط زیست نقش مهمی در تحقق برنامه‌ها دارند بیان کرد: با همکاری انجمن‌های حافظان‌مند بردخون و طرح سرزمین دوره آشنایی با روش‌های حفاظت از گونه‌های جانوری و پاکسازی جزیره ام‌الگرم که مامنی برای تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی است انجام شد.

دلشب با بیان اینکه لاک‌پشت‌های این منطقه از گونه منقار عقابی هستند تصریح کرد: لاک‌پشت‌های منقار عقابی به عنوانِ گونه‌های  به شدت در معرض خطر انقراض در لیست قرمز (IUCN)  قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: در همین راستا برای حفاظت بهتر اینگونه لاک‌پشت هر ساله پایش و تگ‌گذاری آنها توسط کارشناسان محیط زیست در جزایر و مناطق حفاظت شده استان بوشهر انجام می‌گیرد.

وی با قدردانی از دوستداران محیط زیست از برگزاری مجدد این دوره‌ها در جزیره نخیلو در آینده نزدیک خبر داد.