جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

نوبرانه نخیلات دشتستان به بازار آمد - نمایش محتوای خبر

 

 

نوبرانه نخیلات دشتستان به بازار آمد

مدیر جهاد کشاورزی دشتستان استان بوشهر گفت: نخلداران این شهرستان نخستین مرحله چیدن میوه درختان خود را بصورت خارک ( Kharak) شامل انواع واریته های شیخالی، برهی، بریمی، خشخوار، قندی، محبوبی و حاج باقری آغاز کردند.

نوبرانه نخیلات دشتستان به بازار آمد

 

حمید رضا جهانبخش افزود: چهارمیلیون و 200هزار اصله نخل درشهرستان دشتستان بارور هستند که 2 درصد محصول آنها بصورت خارک (میوه نوبرانه نخیلات) برداشت می شود. 
وی اضافه کرد: میوه نوبرانه نخیلات دشتستان علاوه بر بازارهای استان بوشهر دردیگر استانها از جمله فارس، اصفهان، خوزستان و چهار محال بختیاری نیز متقاضی دارد. 
جهانبخش گفت: برداشت خارک به لحاظ شرایط منطقه ای در نقاط مختلف شهرستان تا اواخر مردادماه ادامه دارد. 
مدیرجهاد کشاورزی دشتستان اظهارکرد: رطب میوه دیگردرخت خرماست که در مرحله دوم برداشت محصول نخیلات در این شهرستان قبل از سایر بخشها در منطقه آب شیرینو دالکی آغاز می شود.
جهانبخش اضافه کرد: 15 درصد از بار نخیلات بصورت رطب چینی وارد بازارهای استان بوشهر و سایر استانهای کشور می شود و برداشت آن تا اواسط شهریورماه ادامه می یابد.
وی افزود: عمده رطب شامل شهابی، کبکاب، شکر، گنتار و غیره است.
جهانبخش ادامه داد: بخش عمده محصول نخیلات دشتستان نیز بصورت خرماست از واریته کبکاب و خاصویی است که از اواخر شهریور آغاز می شود.
وی گفت: پیش بینی می شود درسالجاری 116هزارتن محصول از نخیلات دشتستان برداشت شود که از این میزان 84هزارتن خرما، بیش از 20هزار تن رطب و هفت هزارتن خارک است.
جهانبخش، به نخلداران توصیه کرد، برای نگهداری محصولات رطب و خرما از سردخانه استفاده کنند زیرا باعث تثبیت کیفیت و ارزش افزوده محصول در فصول دیگر سال خواهد شد.
وی ادامه داد: تولیدکنندگان و تاجران سعی کنند از روشهای سنتی بسته بندی خارج شده و از جعبه ها و بسته های مناسب و کوچک و قابل نگهداری و حمل استفاده کنند.