سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

نمازجمعه محور وحدت و آگاهی بخشی درجامعه اسلامی - نمایش محتوای خبر

 

 

نمازجمعه محور وحدت و آگاهی بخشی درجامعه اسلامی

نمازجمعه محور وحدت و آگاهی بخشی درجامعه اسلامی

نمازجمعه محور وحدت و آگاهی بخشی درجامعه اسلامی

بخشی از آثار نمازجمعه برای تلطیف روح و جان و شستن دل از آلودگی های گناه و زدودن زنگار معصیت از قلب است و بخش دیگر تشریح و بیان مسائل و موضوع های روز که در دنیا رخ می دهد و موضع گیری امت اسلامی در قبال این مسائل است.
نماز جمعه دو خطبه دارد که شامل انواع موعظه، اندرزها، امر به تقوی و پرهیزگاری است و از نظر اجتماعی و سیاسی این آیین به عنوان یک کنگره عظیم هفتگی است که بعد از حج بزرگترین همایش اسلامی به شمار می رود.
درحقیقت در اسلام سه اجتماع بزرگ شامل نماز جماعت روزانه، اجتماع هفتگی نماز جمعه و اجتماع حج که در کنار خانه خدا هر سال یک بار انجام می‌ گیرد که نقش نماز جمعه در این میان بسیار مهم است بویژه این که یکی از برنامه‌های خطیب در خطبه نماز جمعه بیان مسائل مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است.
نماز جمعه باعث آگاهی بخشیدن به مردم در زمینه معارف اسلامی و رویدادهای مهم اجتماعی و سیاسی، ایجاد همبستگی و انسجام هر چه بیشتر در میان صف های مسلمانان به گونه‌ای که دشمنان را به وحشت افکند و پشت آنها را بلرزاند، تجدید روح دینی و نشاط معنوی برای توده مردم مسلمان، جلب همکاری برای حل مشکلات عمومی می شود.
به همین دلیل دشمنان اسلام، از یک نماز جمعه جامع الشرائط که دستورهای اسلامی به صورت دقیق در آن رعایت شود بیم دارند و به همین دلیل نماز جمعه همیشه به عنوان یک اهرم نیرومند سیاسی در دست حکومت ها بوده است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1357که منجر به تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران در 12 فروردین سال 1358 شد، نخستین آیین عبادی سیاسی نماز جمعه به امامت آیت الله سید محمود طالقانی در پنجم مرداد سال 1358 برگزار شد که تا امروز بدون وقفه ادامه یافته است.
امام جمعه دیر استان بوشهر گفت: انعکاس اقدامهای انجام شده در جامعه باعث امیدواری مردم به نظام اسلامی می شود.
حجت الاسلام سید علی حسینی افزود: نهاد نماز جمعه در بعد تهاجم فرهنگی ومقابله با برنامه های دشمن بسیار نقش آفرین بوده است.
وی بیان کرد: آنچه عامل پیروزی انقلاب اسلامی شد، ایمان، اعتقاد و باورها بود که دشمن آنها را هدف گرفته تا مردم ازنظام اسلامی مایوس شوند و نهاد نمازجمعه درمقابله و خنثی کردن برنامه دشمن خوب درخشیده است.
حسینی، همدلی وهمراهی با مسئولان را مهم معرفی کرد و گفت: ائمه جمعه و مسئولان درکنار همدیگر برای پیشرفت کشور تلاش می کنند و این همدلی وهمراهی ادامه دارد.
وی افزود: سیاست کلی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه این است که تریبون نمازجمعه متعلق به همه نظام جمهوری اسلامی است.
امام جمعه دیر بیان کرد: همه کسانی که درنظام جمهوری اسلامی تلاش می کنند باید مورد حمایت باشند و موضع گیریهای ائمه جمعه باید برای تقویت مسئولان نظام و مقابله با دشمن باشد.
وی با بیان اینکه نقد سازنده در نظام جمهوری اسلامی یک هدیه است اظهارکرد: امامان جمعه از طریق تریبون نمازجمعه براساس امربه معروف و نهی از منکر می توانند در زمینه ها و از عملکردهای دستگاههای مختلف نقد داشته باشند ولی نباید با دید و انگیزه جناحی اظهار نظر کنند.
امام جمعه موقت بوشهرگفت: نماز جمعه درعین اینکه نمازی سیاسی عبادی است اما مردمی نیز هست و خطیب جمعه باید همانند پدری دلسوز به همه قشرها و گروه های سیاسی نگاه داشته باشد.
حجت الاسلام غلامرضا هاشمی نژاد افزود: نمازجمعه فریضه ای سیاسی و عبادی است اما این به معنی سیاسی کاری کردن از طریق این تریبون نیست.
وی بیان کرد: تریبون نماز و امامان جمعه مربوط به همه افراد، گروه ها و جناح های سیاسی داخل نظام است و باید دست پدرانه خود را بر سر همه جناح ها و جریان های سیاسی بکشند تا نظام با وحدت بیشتری پیش برود.
هاشمی نژاد اظهار کرد: نماز جمعه یک نهاد مردمی است که باید خط قرمزهای مشخص شده توسط امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب را رعایت و حفظ کند.
وی ادامه داد: جناح ها وگروه های سیاسی که در مسیر قانون اساسی و در خط رهبر معظم انقلاب و امام راحل باشند از آنها حمایت و گروه هایی که مخالف قانون باشند از آنها جانبداری نمی شود.
هاشمی اظهار کرد: هرجناحی اگر در مسیر منافع ملی، آرمانهای امام (ره) و منویات رهبر معظم انقلاب باشد امام جمعه نیز از آنها حمایت می کند.
وی گفت: نهاد نمازجمعه متعلق به نماز، انقلاب وهمه جریان های علاقمند و دلسوزان نظام است و باید از این فضا برای تقویت نظام استفاده کرد.
وی بیان کرد: همچنین همه افراد ازهر جناح و گروه سیاسی فعال در قالب نظام جمهوری اسلامی باهم برادر هستند و برای استحکام نظام همه در کنار هم قرار دارند.
هاشمی نژاد اظهار کرد: بیان و تبیین دیدگاه های رهبر معظم انقلاب از وظایف مهم امامان جمعه است که باید به آن پرداخته شود.
وی گفت: با فراجناحی بودن نماز جمعه، یک امام جمعه می تواند همه را زیر خیمه انقلاب جمع و زمینه توسعه و پیشرفت را در جامعه اسلامی فراهم کند.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر گفت: ماهیت نماز جمعه ماهیتی سیاسی و عبادی است و مردم در این همایش بزرگ افزون براینکه در جریان فرمایش ها و منویات رهبر معظم انقلاب قرار می گیرند با مسائل روز جهان اسلام نیز آشنا می شوند.
حجت اسلام یوسف جمالی افزود: در کنار جایگاه سیاسی، جایگاه عبادی نماز جمعه که در آن به مسائل فرهنگی پرداخته می شود نیز مورد توجه قرار دارد.
وی اضافه کرد: هرتفکر و گروهی که در چارچوب نظام جمهوری اسلامی فعالیت می کند مورد حمایت خطیبان نماز جمعه است و هرگونه جانبداری از گروه و تفکر خاص سیاسی در نماز جمعه معنی ندارد.
جمالی اظهار کرد: این به معنی انتقاد نکردن نیست بلکه نقد با نگاه پدرانه، اصلاح گرانه و با هدف توسعه جامعه اسلامی باید انجام شود.
امام جمعه کنگان گفت: ستادهای نماز جمعه سهم بزرگی در دینداری و دین باوری مردم دارند.
حجت الاسلام محمود محمودی افزود: اگر سنگر نماز جمعه نبود امروز فرهنگ معنویت و عفاف در جامعه کمرنگ می شد.
وی بیان کرد: امام جمعه به نمایندگی از امام مسلمانان و ولی فقیه انتخاب می شود، برهمین اساس تبیین فرمایش ها و منویات امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب از رسالت های مهم ایشان است.
محمودی بیان کرد: تریبون نمازجمعه مربوط به هیچ جناح سیاسی نیست و به صورت مستقل منویات رهبر معظم انقلاب را در جامعه اشاعه می دهد.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان بوشهر گفت: نماز جمعه از جمله نهادهایی است که در حاکمیت اسلامی ایجاد و امام جمعه باید توسط حاکم اسلامی منصوب شود و هرکسی اجازه ندارد نماز جمعه را اقامه کند.
حجت الاسلام یعقوب بهمنیاری افزود: نماز جمعه شامل همه قشرهای جامعه اسلامی است و این تریبون به واسطه رسالتی که برعهده دارد باید تریبون وحدت اسلامی و وحدت آفرین باشد.
وی اظهار کرد: امام جمعه به عنوان نماینده ولی فقیه است و حضور مردم بیانگر ابراز محبت ایشان به ولایت است.
بهمنیاری گفت: یکی از نکات جدی نمازجمعه توصیه به تقواست که امام رحل و رهبر معظم انقلاب همواره بر رعایت این اصل در نماز جمعه تاکید کرده و امامان جمعه باید به این اصل پایبند باشند.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان بوشهربیان کرد: تریبون نماز جمعه، تریبون نظام اسلامی است و باید در آن حرف نظام اسلامی بیان شود.
وی با بیان اینکه بیان نقد و تعریف از عملکرد دستگاهها در نماز جمعه مطرح می شود یادآور شد: امامان جمعه واقف هستند که نوع بیان نقدها نباید به گونه ای باشد که بار حقوقی ایجاد کند.
بهمنیاری تاکید کرد: هدف امام جمعه از نقد گوشزد کردن برخی مشکلات به مسئولان است و این حقی است که باید بدرستی رعایت شود.
وی گفت: تریبون نماز جمعه باید حامی نظام باشد و صدای مردم که همان مشکلات و برخی کوتاهی ها است را به گوش مسئولان برساند هرچند از همین تریبون دستاوردهای نظام که حاصل کار مسئولان است نیز بیان می شود.
بهمنیاری اظهار کرد: امام جمعه هم نماینده نظام و هم زبان گویای مردم است که باید بدرستی به این وظیفه خود عمل کند.
وی با انتقاد از برخی ها که تریبون نماز جمعه را خاص معرفی می کنند گفت: بیان این گونه صحبت ها نوعی بی انصافی است چون همه مسئولان قبل از خطبه های نمازجمعه این اجازه و فرصت را دارند که دستاوردهای خود را به گوش مردم برسانند و هیچ محدودیتی در این زمینه نیست.
بهمنیاری تاکید کرد: در طول سال به مناسبت های مختلف مسئولان این امکان و فرصت را دارند با استفاده از تریبون نماز جمعه خدمات نظام را به گوش مردم برسانند.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان بوشهر گفت: اعضای ستادهای نماز جمعه طلایه داران خدمت به معنویت و فرهنگ ناب دینی هستند.
بهمنیاری افزود: استان بوشهر جزو پنج استان برتر کشور در نهاد مقدس نماز جمعه است.
وی با اشاره به تعامل امامان جمعه استان با مسئولان بیان کرد: در سایه وجود فضای همدلی و همگرایی در استان، اقدام های بزرگی در نهادهای نماز جمعه انجام گرفته است.
بهمنیاری، تجلیل رهبر معظم انقلاب از دینداری مردم استان بوشهر را سند افتخاری برای مردم این استان معرفی و بر ضرورت حفظ و تقویت معنویت در جامعه تاکید کرد.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان بوشهر گفت: هم اکنون یکهزار و500 نفر در 25 شهر استان عضو ستادهای نماز جمعه هستند.
بهمنیاری بیان کرد: هم اکنون شش شهر استان خواستار اقامه نماز جمعه در شهرهایشان هستند که برای تحقق این خواسته مردم تلاش می شود.